Postawione Novanto zarzuty dotyczyły m.in. przyjęcia przez niego łapówek o łącznej wysokości (w przeliczeniu) 7,3 mln USD, a także kosztownego zegarka za rolę, jaką - zdaniem Komisji ds. Walki z Korupcją (KPK) oraz prokuratury - odegrał w zawyżeniu kosztów wprowadzenia systemu identyfikacji elektronicznej.

Novanto będzie musiał zapłacić 500 mln rupii (36 tys. USD) grzywny, a po odbyciu kary więzienia przez pięć lat nie będzie mu wolno zajmować stanowisk publicznych - orzekł sąd w Dżakarcie. Skazany musi też zwrócić przyjęte łapówki; w tym celu jego majątek ma zostać zlicytowany.

Służby antykorupcyjne ustaliły, że grupa około 80 osób, głównie polityków, wraz z kilkoma firmami wykorzystała wprowadzenie wartego (w przeliczeniu) 440 mln USD systemu identyfikacji elektronicznej w latach 2011-2012, żeby zawłaszczyć ponad jedną trzecią wyasygnowanych na ten cel środków.

Novanto usłyszał zarzuty w grudniu 2017 roku. Pozbawiony został wtedy stanowiska szefa partii Golkar, a kilka dni wcześniej zrezygnował z funkcji przewodniczącego parlamentu. Nie przyznał się do winy. Od wtorkowego wyroku przysługuje mu apelacja.

Jak informują indonezyjskie media Novanto jest czwartą osobą skazaną w tej aferze, po dwóch wysokich rangą urzędnikach z resortu spraw wewnętrznych i biznesmenie. (PAP)