Protest zorganizowały NGO „Jestem wściekły”, „Teraz”, „Na rzecz Słowacji”. Podczas demonstracji skandowano i trzymano transparenty z hasłami: "Wybory”, „Dosyć było Smer-u”’ „Fico do więzienia”. W ten sposób wyrażano nadzieję, że przedterminowe wybory zakończą trwające od 2006 r., z dwuletnią przerwą, rządy partii Kierunek –Socjaldemokracja (Smer–SD), której przewodniczącym jest były dwukrotny premier Robert Fico – pisze słowacka agencja TASR.

Fico podał się do dymisji po fali protestów wywołanych śmiercią dziennikarza śledczego portalu Aktualne.sk Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Zamordowany reporter w swym ostatnim, niedokończonym reportażu opisał działalność włoskich siatek przestępczych na terenie Słowacji oraz obecność osób bliskich włoskiej organizacji mafijnej 'ndrangheta w otoczeniu premiera Fico.

W marcu na ulice słowackich miast wyszło najwięcej protestujących od czasu demonstracji poprzedzających upadek komunizmu w 1989 r. Miesiąc później na wezwanie inicjatywy „na rzecz przyzwoitej Słowacji” 30 tys. osób domagało się zmian w komendzie głównej policji.

Organizatorzy piątkowych protestów mają nadzieję, że uda im się zebrać 350 tys. podpisów potrzebnych do zorganizowania referendum w sprawie przedterminowych wyborów, które chciano by przeprowadzić razem z listopadowymi wyborami lokalnymi. Jak informują organizatorzy, mają już ponad 80 tys. podpisów.

Protest w Bratysławie poparł ojciec zamordowanego Jana Kuciaka, opowiadając się także za przedterminowymi wyborami. „Wymiana kukiełek nigdy nic nie zmieni, bo wyborca zawsze jest ten sam. Myślę, że jedynym sposobem, żeby coś zmienić, jest referendum na rzecz przedterminowych wyborów” – napisał w liście odczytanym w Bratysławie ojciec zabitego dziennikarza. Czytano także list matki partnerki Kuciaka Martiny Kusznirovej.

Organizatorzy protestu apelowali o zgłoszenia wolontariuszy, którzy byliby skłonni odwiedzać obywateli Słowacji i prosić ich o podpisy pod petycją o zorganizowanie referendum. Premier Peter Pellegrini określił piątkowy protest mianem politycznego.

>>> Polecamy: Rozwiązanie geopolitycznej układanki leży w rękach sojuszników USA [OPINIA]