Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 71,75 USD - wyżej o 61 centów.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 0,8 proc. do 77,88 USD za baryłkę.

Na giełdzie paliw w Szanghaju ropa w dostawach na wrzesień zdrożała o 2,1 proc. do 475,1 juanów za baryłkę.

Reklama

Prezydent Donald Trump ogłosił we wtorek, że wycofuje USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem, i dodał, że porozumienie to było w swej istocie nieudane. Zapowiedział, że "potężne sankcje" wobec Iranu wchodzą natychmiast w życie.

"Prezydent Donald Trump przygotowuje się do nałożenia nowych sankcji na Iran, być może już w przyszłym tygodniu" – podał w środę Biały Dom, dzień po tym jak Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z umowy nuklearnej światowych mocarstw z Iranem z 2015r.

"Będziemy nadal wywierać na nich maksymalną presję, ogromne sankcje... Wszystkie sankcje, które obowiązywały przed zawarciem umowy, są już gotowe i przygotowujemy się do wprowadzenia dodatkowych sankcji, które mogą pojawić się już w przyszłym tygodniu" - zapowiedziała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Na rynkach ropy napięcie wywołała też ta informacja - izraelska armia twierdzi, że siły irańskie w Syrii wystrzeliły ok. 20 pocisków na pozycje izraelskie; niektóre pociski zostały przechwycone. Na Wzgórzach Golan rozbrzmiewają syreny alarmowe - podają agencje w czwartek.

"Notowania ropy zawsze podatne są na informacje o napięciach geopolitycznych, a trwający konflikt między Izraelem i Iranem nie jest czymś, co można rozwiązać na krótką metę" - mówi Will Yun, analityk giełd towarowych w Hyundai Futures Corp. w Seulu.

"Podczas gdy ceny ropy naftowej rosną obecnie głównie w reakcji na decyzję prezydenta Trumpa o ponownym nałożeniu sankcji na Iran, to możemy jednak zaobserwować pewne ograniczenia w rajdzie cen, bo to, co rynki ropy utracą po zmniejszeniu eksportu surowca z Iranu, może być dostarczone przez inne kraje produkujące ropę" - dodaje.

W środę ropa WTI w USA zdrożała o 2,08 USD do 71,14 USD za baryłkę, najwyżej od listopada 2014 r., a Brent na ICE zyskała 3,2 proc. do 77,21 USD/b.