Ławrow powiedział, odnosząc się do doniesień prasy izraelskiej, że Rosja może się zwrócić do Iranu o odsunięcie wojsk w Syrii od granicy syryjsko-izraelskiej, a umowy w sprawie południowej strefy deeskalacji w Syrii przewidują, iż na granicy z Izraelem powinny pozostać tylko wojska syryjskie - informuje TASS.

Przedstawiciele Jordanii zgodzili się w poniedziałek w rozmowie z dyplomatami z Waszyngtonu i Moskwy w sprawie "potrzeby utrzymania wynegocjowanej rok temu strefy deeskalacji na południu Syrii" - przekazało agencji Reutera anonimowe jordańskie źródło. Jak poinformowało, strony postrzegają to jako kluczowy krok, by "przyspieszyć wysiłki w celu osiągnięcia politycznego rozwiązania" konfliktu syryjskiego.

W lipcu 2017 roku USA, Rosja i Jordania zawarły porozumienie w sprawie rozejmu i deeskalacji w Syrii, który miał utorować drogę do rozszerzonego zawieszenia broni. Na południowym zachodzie Syrii objął on trzy prowincje: Dara, Kunejtra i As-Suwajda.

Jak podawała amerykańska prasa, listopadowe porozumienie prezydentów USA Donalda Trumpa i Rosji Władimira Putina zobowiązywało Moskwę do spowodowania wycofania irańskich sił z Syrii. Jednak w państwie tym na zaproszenie rządu prezydenta Syrii Baszara el-Asada wciąż stacjonują irańskie oddziały, a Teheran pozostaje bliskim sojusznikiem Damaszku.

Napięcie między Izraelem a Iranem wzrosło na początku lutego, gdy Izrael stracił samolot wielozadaniowy F-16 podczas ataku na irańskie obiekty w Syrii. Izrael następnie przeprowadził w maju intensywne naloty w Syrii, atakując kilkanaście obiektów irańskich i syryjskich. Władze izraelskie wyrażają coraz większe obawy, że Iran i jego szyiccy sojusznicy, wrodzy państwu żydowskiemu, mogą ugruntować swoje pozycje w pogrążonej w konflikcie zbrojnym Syrii.

Izrael zdobył należące do Syrii Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, a na mocy zawieszenia broni kończącego wojnę Jom Kipur w 1973 roku ustanowiono tam strefę buforową. W 1981 roku Izrael ogłosił aneksję Wzgórz Golan, czego wspólnota międzynarodowa nigdy nie uznała. Od 1974 roku wojska syryjskie i izraelskie rozdziela strefa buforowa nadzorowana przez siły pokojowe ONZ. (PAP)

mobr/ ap/