EBC o zaufaniu

Sytuacja kredytowa na rynku międzybankowym zaczyna się poprawiać, także dzięki wysiłkom Europejskiego Banku Centralnego na rzecz poprawy zaufania na rynku - uznał Lorenzo Bini Smaghi, członek rady EBC podczas konferencji prasowej w Rzymie - podaje Bloomberg za włoską agencją Ansa.

Bini Smaghi dodał, że obecnie problem na rynku międzybankowym "nie jest problemem płynności, lecz zaufania uczestników rynku do siebie samych. To nie jest kwestia polityki monetarnej, lecz ogólnej sytuacji uczestników.

I o "złych bankach" dla toksycznych aktywów

Z kolei inny członek rady EBC Mario Draghi powiedział w sobotę w Mediolanie, że banki muszą podjąć wszystkie niezbędne kroki, by zwiększyć przejrzystość swoich aktywów. Częścią tego może być przekazanie toksycznych kredytów do wydzielonych specjalnie spółek. Zdaniem Draghi, zwiększyłoby to zaufanie i skalę kredytowania na rynku.

Draghi dobrze ocenił pojawiające się plany wyodrębniania toksycznych aktywów, także w formie "bad banks".

Podkreślił, że rządowe gwarancje i pakiety ratunkowe nie wystarczą do odtworzenia niezbędnych poziomów kapitału. "Prywatny rynek kapitałowy musi znów zacząć być aktywny. Jednak niezbędnym do tego warunkiem jest absolutna przejrzystość aktywów" - powiedział Draghi.

Ministrowie finansów Unii Europejskiej uzgodnili, że będą koordynować działania tak, by banki mogły się pozbyć toksycznych aktywów z bilansów. Obecnie trwają prace ustawodawców. Ekonomiści z Royal Bank of Scotland Group szacują, że banki strefy euro staną wobec perspektywy 750 mld euro strat w ciągu najbliższych trzech lat.

Draghi podkreślił, że rządy powinny się koncentrować na gwarancjach dla nowych kredytów, a nie na ograniczaniu złych długów.

EBC może jeszcze ciąć stopy

Jak podaje Bloomberg, Draghi dał do zrozumienia, że EBC ma jeszcze przestrzeń do cięcia stóp. Dotychczas EBC obniżał stopy procentowe mniej agresywnie niż banki centralne Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Stopy procentowe Fed są bliskie zeru, zaś Bank of England obniżył swoją podstawową stopę procentową o 4 pkt. proc. do 1 proc. W EBC redukcja wyniosła 2,25 pkt. proc. do 2 proc.

Ale Draghi powiedział, że "główne stopy procentowe zostały obniżone, w wielu krajach sięgają zera. Obawa przed zejściem ze stopami za blisko dolnej granicy nominalnych stóp procentowych nie może być powodem do niedziałania".