UBS opublikował oświadczenie, po tym jak szwajcarskie gazety, w tym Sonntag, podały, że członkowie kierownictwa banku, w tym Kurer i Rohner, mogli wiedzieć o tych złych praktykach.

- Ani amerykański departament sprawiedliwości, ani szwajcarski nadzór finansowy nie twierdzą, że prezes lub dyrektor UBS wiedzieli o nielegalnych strukturach zagranicznych, mających na celu oszustwa podatkowe - głosi oświadczenie banku.

Szwajcarskie gazety, w tym Sonntag i SonntagsZeitung zacytowały dzisiaj członków parlamentu, którzy domagają się dymisji Kurera i Rohnera.

Gazety zacytowały dokumenty włączone do amerykańskiego procesu cywilnego przeciwko UBS zawierające dane 52 tys. amerykańskich klientów banku, które wskazują, że jego kierownictwo mogło być alarmowane o potencjalnych problemach w interesach z klientami z USA.

Proces cywilny ruszył po tym, jak UBS zgodził się zapłacić 780 milionów dolarów i wyjawić nazwiska właścicieli kont, by uniknąć postępowania karnego w USA za pomoc w uniknięciu podatków tysiącom bogatych Amerykanów.