W zatwierdzonym przez Zarząd tzw. Indykatywnym Planie Inwestycyjnym Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, oprócz infrastruktury komunikacyjnej, znalazły się także projekty dotyczące ochrony przyrody, zdrowia i edukacji - poinformowała w poniedziałek PAP Małgorzata Tramś - Zielińska z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.

Na listy indykatywne trafiają projekty rekomendowane do dofinansowania z Unii Europejskiej. W województwie lubuskim do 2013 roku z funduszy europejskich do wydania jest 430 mln euro.

Zielona Góra otrzymała ponad 216 mln zł m.in. na: budowę pierwszego etapu biblioteki uniwersyteckiej (38,25 mln zł), budowę hali widowiskowo-sportowej (31,37 mln zł), Park Naukowo- Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego - Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii (18,38 mln zł).

Na listę LRPO trafiły tylko trzy projekty Urzędu Miasta w Gorzowie: budowa Centrum Edukacji Artystycznej (33 mln zł), przebudowa ul. Wyszyńskiego (18,35 mln zł), przebudowa ul. Strażackiej w ramach trzeciego etapu kompleksowego uzbrojenia dzielnicy Zawarcie (9,3 mln zł.)

"Kwoty przyznane na wszystkie trzy projekty bardzo nas satysfakcjonują, ale najważniejsze pod względem wartości jest Centrum Edukacji Artystycznej" - powiedziała wiceprezydent Gorzowa ds. inwestycji Urszula Stolarska.

Do planu inwestycyjnego LRPO nie zakwalifikowano projektu Gorzowa pod nazwą "Łączą nas rzeki", który miał działać przy współpracy Kostrzyna nad Odrą, Deszczna, Witnicy i Gorzowa.

"Czeka nas udział w konkursie i będziemy zabiegać o środki finansowe, ale nie na zasadzie pewności, że znajdą się one na liście indykatywnej marszałka" - dodała Stolarska.

W ciągu 30 dni zarząd województwa będzie prowadził konsultacje dotyczące projektów. Do 23 marca potencjalni beneficjenci mogą zgłaszać swoje uwagi. Powinny się one odnosić do konkretnych propozycji projektów ujętych w konsultowanym projekcie IPI LRPO.