Droga rozgoryczonego pracownika często jest podobna: najpierw ekscytacja nową pracą, następnie pierwsze rozczarowania zachowaniem przełożonych, a w końcu wątpliwości wobec menedżerów – czy nie pracujemy dla kogoś, kto nie ma pojęcia o tym, jak prowadzić zespół? W efekcie wielu pracowników zdecyduje się na rezygnację z pracy.

Najnowsze badania dotyczące rotacji pracowników dowodzą, że pracownicy – bez względu na pracę czy branżę – są gotowi na odejście, jeśli szef nie dotrzymuje umowy. To próba uniknięcia ryzyka zdrowotnego związanego z pracą dla toksycznego menedżera.

W amerykańskim oddziale firmy Randstad naukowcy przeprowadzili ankietę, by ustalić najważniejsze powody, dla których ludzie zdecydowali się odejść z pracy. Ponad połowa (59 proc.) respondentów uważa, że ​​ich firmy postrzegały zyski jako ważniejsze niż sposób traktowania ludzi. 60 proc. respondentów opuściło pracę lub przynajmniej rozważało ten ruch, gdy nie polubiło bezpośrednich przełożonych. 53 proc. rzuciło pracę lub rozważało odejście, ponieważ stwierdziło, że ich pracodawcy nie rekrutują ani nie dbają o wysoko wykwalifikowane osoby. 58 proc. pracowników stwierdziło, że ich firmy nie mają obecnie wystarczających możliwości rozwoju, aby mogli pozostać w nich na dłużej. 69 proc. twierdzi, że byliby bardziej usatysfakcjonowani, gdyby ich pracodawcy lepiej wykorzystali ich umiejętności. Ponad połowa (57 proc.) stwierdziła, że muszą opuścić obecne firmy, aby przenieść swoją karierę na wyższy poziom.To menedżerowie mają bezpośredni wpływ na decyzję o rzuceniu pracy. Powód do zmian jest jeden: brak szacunku ze strony kierownictwa. Kiedy zatrudnieni nie są szanowani lub docenieni jako pracownicy i ludzie, gdy nie są dobrze prowadzeni jako profesjonaliści, gdy przeszkody nie są usuwane z ich ścieżki, aby mogli dobrze wykonywać swoje obowiązki, gdy ich głosy nie są słyszane lub są ignorowane, doświadczają rozczarowania już w pierwszych tygodniach podjęcia nowej pracy.

A kiedy pracownicy nie są już emocjonalnie zaangażowani w swoją pracę, to zapewne niedługo zaczną szukać nowej posady.

>>> Czytaj też: Młodzi Polacy otwierają własne firmy, a Czesi wolą etat. Dlaczego?