Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 1 proc. i wyniósł 2.280,6 pkt., obroty na walorach blue chipów w trakcie całej sesji wyniosły 651 mln zł. W momencie zakończenia sesji w Warszawie WIG20 osiągnął trzeci najmocniejszy wzrost w Europie. Poniedziałkowa sesja była pierwszą po oficjalnym wejściu w życie reklasyfikacji Polski do statusu rynku rozwiniętego przez FTSE Russell. Udział polskich spółek w koszyku FTSE Emerging Markets wynosił 1,33 proc., a w indeksie Developed Markets spadł do ok. 0,15 proc.

WIG poszedł w górę o 1,1 proc., do 58.887,5 pkt., sWIG80 nie odnotował praktycznie żadnych zmian i zakończył sesję niecały punkt powyżej poziomu odniesienia (11.602,2 pkt.).

Bardzo dobrą sesję mają za sobą średnie spółki, mWIG40 po wzroście o 1,8 proc. zakończył notowania na poziomie 4.145,1 pkt. Wzrostami w indeksie wyróżniły się Getin Noble Bank (+7,3 proc.), który 27 września opublikuje raport finansowy za II kwartał 2018 roku i ING BSK (+5,6 proc.).

"Pierwsza sesja w ramach grupy rynków rozwiniętych była więc udana, ale ciężko liczyć, żeby GPW na reklasyfikacji mogła korzystać każdego kolejnego dnia, szczególnie że nastroje na świecie już tak optymistyczne nie są, a po udanym minionym tygodniu wydaje się wracać dobrze znana niepewność" - uważa Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ.

Wśród blue chipów najmocniej zwyżkowała wycena CCC (+5,4 proc.), najmocniej w dół poszedł natomiast kurs CD Projektu (-3,3 proc.).

O 1,1 proc. spadła wartość akcji Banku Pekao, który w poniedziałek otworzył przedstawicielstwo w Londynie. Prezes Pekao, Michał Krupiński poinformował PAP Biznes, iż nie wyklucza, że w przyszłości powstanie w Londynie również oddział, przeznaczony dla klientów bankowości detalicznej oraz dla małych i średnich firm.