Legendarna amerykańska sieć Sears, Roebuck and Company, potocznie zwana po prostu Sears, ogłosiła dziś upadłość. Jej początki sięgają roku 1886, kiedy to jeden z założycieli sieci, Richard Sears, rozpoczął sprzedaż wysyłkową zegarków.

Prezydent Donald Trump ze smutkiem przyjął w poniedziałek wiadomość o bankructwie słynnej firmy handlowej, znanej dawniej ze swoich katalogów sprzedaży wysyłkowej.

"Kiedy dorastałem, Sears to była wielka rzecz. Sears umierał przez wiele lat, bez wątpienia firma była źle zarządzana przez wiele lat" - powiedział Trump.

Reklama

Nostalgię prezydenta podziela wielu Amerykanów, którzy wychowywali się w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia, kiedy Sears był amerykańską instytucją.

"Katalog Searsa, nazywany 'książką życzeń', był przed internetem jak 'przeglądarka internetowa', bo z tego katalogu każdy Amerykanin, nawet na dalekiej prowincji, mógł kupić te same rzeczy” - powiedział w wywiadzie dla "Wall Street Journal" Gordon Weil, autor historii tej firmy, opublikowanej pod znamiennym tytułem "Sears, Roebuck, USA".

Symbolem potęgi firmy do roku 2014 była jej chicagowska “siedziba główna" w Sears Tower - w "Wieży Searsa" (obecnie Willis Tower) - w najwyższym biurowcu Ameryki; obecnie Sears jest winien swym wierzycielom razem z odsetkami 5 mld dol. Sama obsługa tego astronomicznego długu kosztuje 440 mln dol. rocznie.

Korporacja ogłosiła niewypłacalność przed poniedziałkowym terminem spłaty wierzycielom kolejnej raty w wysokości 134 mln dol.

Ogłoszenie przez Sears upadłości na podstawie paragrafu 11. Kodeksu Upadłościowego USA zapewnia sieci ochronę sądową przed roszczeniami wierzycieli i daje czas na przeprowadzenie restrukturyzacji.

Zarząd korporacji ma nadzieję, że restrukturyzacja sieci, która była pionierem wielu nowych metod sprzedaży i dominowała w amerykańskim handlu detalicznym w XX wieku, sprawi, że stanie się ona znowu rentowna.

Na podstawie porozumienia z wierzycielami korporacja będzie mogła nadal prowadzić sprzedaż w większości swoich domów towarowych.

W ramach postępowania upadłościowego Sears Holdings Corp., korporacja - matka domów handlowych, w których przed wprowadzeniem sprzedaży internetowej Amerykanie kupowali wszystko od sukni ślubnych, poprzez lodówki i telewizory, do narzędzi i nowych opon, zamierza do końca roku zamknąć około 190 sklepów przynoszących straty.

Obecnie Sears Holdings Corp. posiada w Stanach Zjednoczonych 687 domów towarowych operujących pod nazwą "Sears” i sklepów "K-Mart”, sieci, którą Sears Holdings Corp. kupił w roku 2005. Firma zatrudnia obecnie 68 tys. osób. U szczytu swej świetności w roku 1969 Sears miał na całym świecie ponad 350 tys. pracowników. Wyprzedaże w sklepach, które mają być zlikwidowane do końca roku, rozpoczną się w przyszłym miesiącu.

Przed ogłoszeniem upadłości przez Sears na krok taki zdecydowało się wiele innych sieci handlowych, w tym największy, mający w Stanach Zjednoczonych 800 sklepów sprzedawca zabawek Toys'R'Us. Zdaniem ekspertów Toys'R'Us, tak jak legendarny Sears, nie wytrzymał konkurencji ze strony sklepów internetowych i stał się - od nazwy największego internetowego domu wysyłkowego Amazon.com - ofiarą "efektu Amazon".