Według niej statek pomyślnie wszedł na orbitę wokółziemską. Z ISS ma się połączyć w niedzielę o godzinie 20.29 czasu polskiego.

Był to pierwszy start rakiety Sojuz-FG od 11 października, kiedy to nie zdołała ona wynieść na orbitę statku załogowego Sojuz MS-10. Na wysokości 50 kilometrów nad Ziemią statek ten oddzielił się awaryjnie od rakiety nośnej, po torze balistycznym osiągnął jeszcze pułap 90 kilometrów, a potem pomyślnie wylądował w odległości 400 kilometrów od miejsca startu. Obaj podróżujący na ISS członkowie załogi Sojuza MS-10 - Rosjanin Aleksiej Owczynin i Amerykanin Nick Hague - nie doznali obrażeń.

Jak ustalono, przyczyną zejścia rakiety z zaplanowanego kursu była montażowa usterka systemu oddzielania się jej pierwszego członu od członu drugiego. W rezultacie tej usterki jeden z czterech busterów (członów wspomagających) członu pierwszego uderzył w człon drugi, uszkadzając jego zbiornik paliwa, wprawiając całą rakietę w ruch obrotowy i przerywając funkcjonowanie systemu jej stabilizowania.

Dochodzenie nie ujawniło żadnych materiałowych braków rakiety Sojuz-FG i 3 grudnia kolejny jej egzemplarz ma wynieść na orbitę wokółziemską troje nowych członków załogi ISS - Rosjanina Olega Kononienkę, Kanadyjczyka Davida Saint-Jacquesa i Amerykankę Anne McClain. (PAP)