Po latach rekordów czas na dołek? Oto 4 symptomy przesilenia na rynku mieszkaniowym

15 stycznia 2019, 06:29
Źródło:Open Finance
Wykres 1

Wykres 1źródło: Materiały Prasowe

Po latach ciągłego bicia kolejnych rekordów rynek mieszkaniowy serwuje nam porcję mniej przyjemnych danych. Gorsza sprzedaż mieszkań czy niższy popyt na kredyty mogą sugerować przesilenie, choć wciąż są to tylko ostrzeżenia, które wcale nie muszą się ziścić w 2019 roku.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (24)

  • JarosławWójcik (2019-01-28 16:12) Zgłoś naruszenie 01

    Kupowałem mieszkanie w Radomiu i te ceny nie są jakieś małe... nie starczyło mi na to by całe mieszkanie kupić więc brałem kredyt w teamlion w Radomiu.. wcześniej się nie orientowałem po ile mieszkania chodzą. kolega coś mówił, że tańsze były no ale kto wiedział. nie kupiło się wcześniej to za gapowe się płaci i tyle

    Odpowiedz
  • maks(2019-01-17 00:06) Zgłoś naruszenie 01

    Ostatnie 20 lat mieszkałem za granicą teraz stwierdziłem, że czas wrócić do Polski. Rozglądałem się za mieszkaniami jeszcze w Holandii, tam jest dużo większe zaludnienie i ludzie prawie biją się o mieszkania i moim zdaniem nie jest tak źle z sytuacją na naszym rynku mieszkaniowym. Ostatecznie zdecydowałem się na mieszkanie na Forum Wola i niedługo je odbieram.

    Odpowiedz
  • medyk(2019-01-16 14:03) Zgłoś naruszenie 20

    Myślę, że drożej niż jest raczej już nie będzie. Coraz więcej firm czy ogólnie inwestorów dochodzi do wniosku, że ludzie nie beda płacić po 8-9 tys za metr (a tak jest w Warszawie) , więc będa zaniżać koszty. Najprostszym sposobem jest zmiana technologii budowy, przejście na prefebrykację betonową, chociażby. Dobra jakośc w krótszym czasie.

    Odpowiedz
  • uSa(2019-01-16 08:11) Zgłoś naruszenie 11

    Ceny mieszkan nigdzie na swiecie nie spadaja, chyba ze w Wenezueli. Sa poprawki rynku, od czasu do czasu, tak jak i z cena waluty, jak z gielda, jak ze zlotem itp. Naiwny ten co liczy ze ceny beda spadac w jakims ciaglym trendzie.

    Odpowiedz
  • Heh(2019-01-15 20:35) Zgłoś naruszenie 48

    Znajac zycie jak wszyscy mowia ze ceny beda spadac to w efekcie bedzie odwrotnie. Co to oznacza. Poprostu deweloperzy przystopuja bo kryzys, samorzady blokuja razem z pseudoekologami inwestycje. Wiec malo sie bedzie budowac. Popyt az tak bardzo nie spadnie. No i przy bardzo malej podazy ceny beda rosly. Choc w sumie nie wiem ile mozna wyciagac wiecej za mieszkania w Krakowie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kwas(2019-01-15 17:51) Zgłoś naruszenie 44

    Jest grupa ludzi która uważa ze z mieszkaniami będzie jak z samochodami za kilka pensji kupi mieszkanie na rynku wtórnym . Są w dużym błędzie..Małe mieszkania z rynku wtórnego będą zawsze w cenie .

    Odpowiedz
  • emerytka(2019-01-15 15:33) Zgłoś naruszenie 619

    Zdziwicie się za kilka lat, gdy zobaczycie ceny mieszkań. Będzie tak wysokie ,że niewielu będzie na nie stać a deweloperzy mog ąnawet długo sprzedawać ale ceny nie obniżą.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • dr Hejt(2019-01-15 15:06) Zgłoś naruszenie 253

    Deweloperzy maja tylko w Warszawie dziesiatki tysiecy pustych mieszkan, zaraz zacznie sie wielka wyprzedaz, ci co mieli kupuic juz kupili, spekulanci tez juz tyle nie kupuja bo rynek wynajmu jest przesycony, po co kupowac nastepne skoro te mieszkania które juz maja stoja puste?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jubiler z Genewy(2019-01-15 10:49) Zgłoś naruszenie 152

    Koszt budowy 1 m2, to około 1.6-2.0 tys. PLN. Reszta, to koszt zakupu działki przez developera i jego marża. Tak naogół 20-30%.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Biko(2019-01-15 09:36) Zgłoś naruszenie 3615

    Ta pisanina internetowa o dobrej sytuacji na rynku pracy nie chce wytrzymywać konfrontacji z realiami gdy na wykładacza towaru w markecie nie łatwo dostać pracę bo zgłaszają się prawie 2 setki chętnych. A zarobek tez wspaniały 1600 zł

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz