Zortrax chce złożyć wniosek o dopuszczenie na NC zaraz po dematerializacji akcji


Warszawa, 06.03.2019 (ISBnews) - Zortrax planuje złożenie wniosku o dopuszczenie do notowań na rynku NewConnect zaraz po tym, jak zakończy proces dematerializacji akcji w tym miesiącu, poinformował dyrektor IR Zortrax Mariusz Babula.
"Jesteśmy obecnie znacznie bardziej dojrzałą organizacją. Przełamaliśmy wcześniejsze problemy organizacyjne i jesteśmy na ścieżce wzrostu, realizując jednocześnie projekty B&R i produkty nierzadko wyprzedzające rynek. Jesteśmy o krok od debiutu na NewConnect. W tym miesiącu planujemy zakończyć proces dematerializacji akcji i chcemy składać wniosek o dopuszczenie do obrotu na NewConnect. Będziemy pierwszą na polskiej giełdzie spółką z branży druku 3D" - powiedział Babula podczas konferencji spółki.
Ponadto wskazał, że spółka rozważa emisję obligacji serii F o wartości do 1 mln euro na realizację planów rozwojowych. Papiery dłużne Zortrax mogą zostać wprowadzone na Catalyst.
Prezes spółki Rafał Tomasiak ocenił, że druk 3D jest przede wszystkim do zastosowań przemysłowych, a w domach upowszechni się dopiero za kilkanaście lat. Dlatego strategia firmy koncentruje się na rozwoju oferty dla odbiorców firmowych.
"Oczekujemy, że nasze marże będą rosnąć wraz z rosnącą skalą działalności. Z kolei nakłady na badania i rozwój będą na tym tle stabilne" - ocenił dyrektor IR spółki.
Tezy inwestycyjne Zortrax, jakie wymieniono w prezentacji to: dynamicznie rosnący rynek druku 3D, rosnąca skala biznesu i stabilna sytuacja płynnościowa, wysoka jakość produktów, rozpoznawalna marka, doświadczony zespół B&R, rosnąca sieć dystrybucji, efektywna kosztowo produkcja.
Wśród planów rozwojowych Zortrax wymienił dywersyfikację kanałów sprzedaży, budowanie wyspecjalizowanych zespołów sprzedażowych dla różnych branż, wspieranie kluczowych dystrybutorów w rozwoju kanałów sprzedaży, udział w najważniejszych targach branżowych w Europie, USA z premierami nowych produktów, budowanie świadomości marki wśród potencjalnych klientów z różnych branż na całym świecie.
Plany rozwojowe w ujęciu produktowym to: rozwój serii M - nowe wersje modeli M200Plus i M300Plus, posiadają pace funkcję druku z dwóch materiałów: bazowego i podporowego, budowa spójnego ekosystemu przez rozwój oprogramowania Z-Suite, będącego centrum zarządzania wszystkimi urządzeniami Zortrax, rozwój oferty materiałów (nowe specjalistyczne żywice do zastosowania w jubilerstwie i stomatologii, współpraca z producentami tworzyw), nowe urządzenie z segmentu prosumer/industrial, pracujące w technologii LPD Plus, rozwój linii UV LCD - niwa maszyna z większym obszarem roboczym, poszerzenie oferty o produkty wychodzące poza technologię druku 3D, uzupełniające pracownię projektanta o narzędzia niezbędne w procesie prototypowania.
Zortrax podał, że rynek druku 3D rośnie dynamicznie i w 2020 ma mieć wartość 20,5 mld USD globalnie. Wolumen sprzedaży urządzeń desktopowych ma wzrosnąć do 1,8 mln w 2021 z 650 tys. w 2018. Według danych Wohlers 75% globalnej sprzedaży odbywa się do odbiorców firmowych.
Zortrax jest wiodącym graczem na rynku globalnej sprzedaży drukarek 3D. Produkty spółki dostępne są w ponad 80 krajach całego świata. Są to m.in. drukarki 3D Zortrax M200 i 3D Zortrax M300, a także oprogramowanie oraz materiały do druku. W globalnym rankingu organizowanym przez platformę 3D Hubs - kategoria najpopularniejsze drukarki 3D w II kw. 2017 roku, drukarka 3D Zortrax M200 awansowała na 3. miejsce na świecie, a także w rejonie Azji i Pacyfiku.
(ISBnews)