Warszawa, 06.03.2019 (ISBnews) - Zakończenie procesu modernizacji elektrociepłowni T700, głównego źródła energii elektrycznej i pary technologicznej dla całego kompleksu w Litvinovie, planowane jest w połowie 2019 roku, podał Unipetrol, czeska spółka z grupy PKN Orlen.
Inwestycja o wartości ponad 250 mln CZK ma ograniczyć emisję tlenków azotu (NOx) oraz tlenków siarki (SOx) o ponad 50%, co pozwoli spełnić najnowsze normy emisyjne, które zaczną obowiązywać w drugiej połowie 2020 roku.
"Redukcja NOx poprzez dodanie wodnego roztworu amoniaku do produktów spalania jest już właściwie zakończona. Poprzedniej jesieni z sukcesem przeprowadziliśmy próby gwarancyjne i technologia działa od początku obecnego roku. Elektrociepłownia wciąż jest w dobrej kondycji i nie miała żadnych nieplanowanych przestojów od czasu jej uruchomienia w 1962 roku" - powiedział dyrektor segmentu energii w Unipetrolu Luděk Sklenář, cytowany w komunikacie.
Elektrociepłownia T700 jest zasilana węglem brunatnym i ma moc 106 MW, jednak spółka systematycznie poprawia jej efektywność operacyjną i zmniejsza wpływ na środowisko.
Unipetrol jest spółką w 100% zależną od PKN Orlen. Zarządza dwiema czeskimi rafineriami w Litvinovie i Kralupach. W 2018 r. spółka przerobiła 7,6 mln ton ropy.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)