Przyłębska zaznaczyła, że nic się nie zmieniło w sprawie terminu posiedzenia. Dodała, że nie będzie to "tajne posiedzenie". "Trybunał Konstytucyjny orzeka po przeprowadzeniu rozprawy lub na posiedzeniu niejawnym, jeżeli wcześniej zostały przedstawione wszystkie stanowiska uczestników postępowania" - powiedziała.

Pytana o komentarz w sprawie pisma, które do TK przesłał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Przyłębska zaznaczyła, że jej odpowiedzią będzie orzeczenie w czwartek. "Dlatego, że Trybunał Konstytucyjny, sędzia trybunału, jak również prezes wypowiada się poprzez orzeczenia" - dodała.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, którego ogłoszenie zaplanowane jest na czwartek, może być nieważne - wskazał w swoim piśmie Bodnar.

Podkreślił, że datę ogłoszenia wyroku Trybunału wyznaczono na 14 marca, czyli przed upływem ustawowego terminu na zgłoszenie udziału i stanowiska przez Rzecznika, co stanowi "jaskrawe naruszenie" przepisów poprzez "uniemożliwienie organowi konstytucyjnemu podjęcia stosownej decyzji w ustawowo wyznaczonym terminie".

Reklama

Bodnar zaznaczył, że zgodnie z ustawą o organizacji i trybie postępowania przed TK Rzecznik w terminie 30 dni od doręczenia zawiadomienia o wszczęciu postępowania przed Trybunałem może zgłosić udział w postępowaniu i przedstawić pisemne stanowisko w sprawie. "Zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie wniosku grupy senatorów (...) RPO otrzymał 21 lutego 2019 r. Termin zgłoszenia udziału dla RPO upływa więc 22 marca 2019 r., a zatem już po wskazanym przez TK terminie ogłoszenia wyroku" - zaznaczył RPO. Jak dodał, żaden przepis ustawy o TK nie przewiduje wyjątków od terminu 30 dni.(PAP)

autor: Jakub Stasiak