Szef MSZ Niemiec przebywa w Polsce w związku ze spotkaniem ministrów spraw zagranicznych krajów procesu berlińskiego. Proces berliński to zapoczątkowana w 2014 roku inicjatywa niemieckiego rządu, która ma służyć wspieraniu integracji z UE sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii, a także wzmocnieniu współpracy regionalnej w rozwoju gospodarczym i rozbudowie infrastruktury.

W inicjatywie bierze też udział grupa krajów UE, m.in. Niemcy, Francja, Włochy, Austria i Wielka Brytania. Polska bierze udział w inicjatywie od ubiegłego roku, a od stycznia sprawuje w niej roczne przewodnictwo. Piątkowe spotkanie ministrów w Warszawie było elementem przygotowań do szczytu Bałkanów Zachodnich, który ma się odbyć w lipcu w Poznaniu.

"Bardzo ważne jest, by stworzyć państwom regionu wyraźną perspektywę członkostwa. Wiemy, że kandydaci zbliżają się do tego celu poprzez pracę na rzecz pojednania, współpracy. Sygnały, które wysyłamy w tej chwili są jednoznaczne, klarowne: warto pracować na niwie dyplomatycznej, warto forsować reformy. Nasza ręka pozostaje wyciągnięta, to znaczy: stworzenie perspektywy europejskiej dla Bałkanów Zachodnich to coś, co ma być nie tylko obietnicą dla krajów regionu, ale jest w interesie Unii Europejskiej" - oświadczył szef niemieckiej dyplomacji na konferencji prasowej po zakończeniu rozmów.

Maas podkreślił, że jedną z ważniejszych kwestii w regionie Bałkanów Zachodnich są nierozwiązane konflikty oraz sprawa pojednania. "Takie pojednanie wymaga wysiłków. Droga do pojednania z sąsiadem jest konieczna. Jeśli ktoś nie poszukuje takiej drogi, będzie tkwił w przeszłości, także jeśli chodzi o gospodarkę i dobrobyt społeczeństwa" - mówił Maas.

Reklama

Zaznaczył, że w kwestii pojednania bardzo ważna jest praca z młodymi pokoleniami. "Bardzo zależy nam na tym, żeby wymiana młodzież w krajach regionu się rozwijała" - podkreślił.

"Życzylibyśmy sobie, by wszystkie kraje regionu, szanując swoje interesy i interesy partnerów poszukiwały rozwiązań trudnych problemów" - powiedział. Wskazał porozumienie między Północną Macedonią a Grecją jako przykład tego, że "dobra wola sprawia, że można osiągnąć sukces".

>>> Czytaj też: Cyfrowa transformacja JSW. Polska spółka ma porozumienie z IBM, Microsoft i SAP