Sejm uchwalił na ostatnim posiedzeniu nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców. Projekt noweli prezydent złożył w Sejmie latem 2017 r.

Nowela zakłada m.in. uelastycznienie zasad udzielania pomocy z tzw. Funduszu Wsparcia tym posiadaczom kredytów (nie tylko walutowych, ale także złotowych), którzy są w trudnej sytuacji. Pomoc będzie większa i będzie udzielana dłużej, niż zakładała to pierwotna ustawa uchwalona w 2015 roku. Przed sejmowym głosowaniem całości noweli przyjęto poprawki klubu PiS, które wykreśliły z s nowych przepisów tzw. Funduszu Konwersji, na który miały się składać banki, a z którego finansowano by przewalutowanie kredytów.

Spychalski, pytany w sobotę w radiowej Trójce, czy prezydent jest zadowolony z ostatecznego kształtu nowelizacji, której projekt złożył, podkreślił, że "prezydent jest zadowolony z każdej ustawy i każdego rozwiązania, które pomaga realnie osobom, mającym zaciągnięte kredyty w obcych walutach".

"Bo tutaj mówimy (...) nie tylko o kredytach denominowanych we franku szwajcarskim, ale także o kredytach denominowanych w innych walutach zagranicznych. Tak oczywiście, każdy projekt który pomaga ludziom w trudnej sytuacji jest dobrym rozwiązaniem" - powiedział Spychalski.

Prezydencki minister zaznaczył przy tym, że w kwestii kredytów frankowych "olbrzymia rola jest polskich sądów, zresztą nie tylko polskich, bo w niedługim czasie ma zapaść też wyrok TSUE w tej sprawie". "Sądownictwo głównie polski, ale także sądownictwo europejskie, w tym zakresie ma gigantyczną rolę do odegrania i ta rola rzeczywiście wzrasta i zapada coraz więcej wyroków bardzo korzystnych dla osób, które te kredyty w obcych walutach zaciągnęły" - mówił.

Reklama

Bezpośrednio przed sejmowym głosowaniem nad nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców poprawki zakładające wykreślnie Funduszu Konwersji ostro krytykowała opozycja. "To biała flaga prezydenta, to biała flaga rządu wobec osób, które zaciągnęły kredyty frankowe" - powiedziała Krystyna Skowrońska (PO-KO). Według opozycji poprzez wykreślenie tzw. Funduszu Konwersji, wyrzucono "pół ustawy". "Konwersja cały czas budziła kontrowersje, a poza tym była również źle oceniana przez samych frankowiczów" - mówił z kolei PAP sprawozdawca projektu poseł Tadeusz Cymański (PiS) wyjaśniając powody złożenia poprawek. Ostatecznie Fundusz Konwersji, na podstawie przyjętych w czwartek poprawek, w całości zniknął z ustawy

Pomoc osobom, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich, była jedną z obietnic Andrzeja Dudy złożonych w kampanii wyborczej 2015 r. - prezydent zgłosił w sumie trzy projekty dotyczące tej kwestii. Innym z postulatów wyborczych było Dudy podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł.

Zapytany w sobotę co kwestią kwoty wolnej od podatku, Spychalski powiedział, że zmiany, które zachodzą w Polsce w ciągu ostatnich czterech lat "w radykalny sposób poprawiają sytuację Polaków".

"Natomiast oczywiście nie wszystko jeszcze udało się zrealizować, nie wszystko zakończyło się sukcesem i potrzeba oczywiście jeszcze czasu żeby pewne zmiany wprowadzić. Natomiast przy tej skali zmian, które zostały w ostaniem czasie przeprowadzone naprawdę uważam, że nastąpiło bardzo dużo, bardzo oczekiwanych przez Polaków zmian, a kwota wolna od podatku z całą pewnością będzie wzrastała" - powiedział Spychalski.

Stwierdził też, że "jeśli chodzi o obietnice prezydenta, które były składane w 2014 i 2015 roku, niemal wszystkie zostały zrealizowane". "Jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą obietnicą złożoną przez prezydenta było przywrócenie poprzedniego, podniesionego przez PO i PSL wieku emerytalnego. To był projekt przygotowany i przedstawiony Sejmowi RP przez prezydenta. Parlament przytłaczającą większością głosów ten projekt przyjął" - powiedział. (PAP)

autor: Magdalena Jarco