Nowe lokomotywy Vectron w barwach PKP CARGO / Media

"We wrześniu 2015 r. PKP Cargo kupiło 15 lokomotyw Vectron MS z prawem do zakupu kolejnych 5 pojazdów. W styczniu br. firma zdecydowała się skorzystać z tej przedłużonej opcji. Pół roku później PKP Cargo odebrało pierwsze trzy Vectrony. Kolejne dwa pojazdy zostaną przekazane na początku 2020 r." - czytamy w komunikacie.

Lokomotywy Vectron MS, które zakupiło PKP Cargo, dysponują mocą 6,4 MW, mają prędkość maksymalną 160 km/h i są wyposażone w system ETCS. Posiadają homologację na Polskę, Niemcy, Austrię, Czechy, Słowację, Rumunię i Węgry, przy czym pojazdy z platformy Vectron mają możliwość kursowania aż w 18 europejskich krajach.

"Nowe lokomotywy wzmocnią nasze możliwości operacyjne zwłaszcza na rynkach międzynarodowych. Będziemy bowiem mogli sprawniej obsługiwać połączenia w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku i państw Trójmorza. Są to dla nas priorytetowe kierunki ekspansji zagranicznej, gdyż zgodnie z przyjętą w tamtym roku strategią, Grupa PKP Cargo dąży do zdobycia w ciągu kilku najbliższych lat pozycji lidera rynku intermodalnego w obszarze Trójmorza i na unijnym odcinku NJS. Dlatego inwestujemy w zakupy nowych lokomotyw i platform intermodalnych" - powiedział prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz, cytowany w komunikacie.

Nowe lokomotywy Vectron w barwach PKP CARGO / Media
Reklama

"Lokomotywy Vectron to wyjątkowe pojazdy, które są w stanie przekraczać europejskie kolejowe granice bez zatrzymania. Wyeliminowanie konieczności postoju na granicy pozwala skrócić czas jazdy pociągu pasażerskiego o kilkanaście minut, a pociągu towarowego nawet o pół godziny, zmniejszając przy tym koszty zarówno taboru, jak i maszynistów. Wyeliminowanie konieczności zatrzymania umożliwia oszczędności energii, a zatem sprzyja ochronie środowiska. Nowe lokomotywy pomogą budować przewagę konkurencyjną PKP Cargo nie tylko w Polsce, ale i całej Europie" - dodał prezes Siemens Mobility Krzysztof Celiński.

W ciągu kilku lat Siemens Mobility sprzedał ponad 900 lokomotyw Vectron. Dostarczone pojazdy pokonały już ponad 215 mln km. W Polsce lokomotywy te jeżdżą w barwach PKP Cargo, DB Cargo Polska, Industrial Division. Dodatkowo Vectron w barwach MRCE obsługuje pociągi PKP Intercity, podano także.

PKP Cargo zadebiutowało w 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnym, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej. W 2018 r. miało 5 183 mln zł skonsolidowanych przychodów.

Siemens Mobility jest to niezależnie kierowana spółka córka w grupie Siemens AG. Jej portfolio w głównej mierze oparte jest na taborze kolejowym, automatyce kolejowej, elektryfikacji, kompleksowych systemach pod klucz, inteligentnych systemach kierowania ruchem i usługami powiązanymi.

>>> Czytaj też: Wild: Wybudujemy 1,6 tys. km nowych tras kolejowych. To będzie rewolucja [WYWIAD]