Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły "pokojowe wybory parlamentarne, które przyniosły jasne wyniki i podkreśliły wierność Ukraińców wobec demokratycznych ideałów".

"Będziemy współpracowali z nowymi władzami Ukrainy i narodem ukraińskim na drodze reform, które są kluczowe dla zapewnienia sukcesu tego państwa. Stany Zjednoczone zaświadczają o swym niezmiennym wsparciu dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji. Nadal będziemy stać ramię w ramię z narodem Ukrainy w budowaniu silnego, demokratycznego i bezpiecznego państwa w jej uznanych przez wspólnotę międzynarodową granicach" – głosi oświadczenie Departamentu Stanu.

Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie wciąż liczy głosy oddane w niedzielnych przedterminowych wyborach do Rady Najwyższej Ukrainy. Po podsumowaniu niemal 99 procent protokołów elektronicznych z lokali wyborczych pierwsze miejsce nadal zdecydowanie zajmuje partia Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, którą poparło ponad 43 procent wyborców.

Na kolejnych miejscach znalazły się partie: prorosyjska Opozycyjna Platforma (niewiele ponad 13 procent), Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko (8,18 procent), Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki (8,11 procent) oraz Hołos (Głos) rockmana Swiatosława Wakarczuka (5,8 procent). Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły 5–procentowego progu wyborczego.

Na ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów parlamentarnych CKW ma czas do 5 sierpnia. Oczekuje się, że pierwsze posiedzenie nowej Rady Najwyższej odbędzie się w Dniu Niepodległości Ukrainy 24 sierpnia. (PAP)