PKP podpisało umowy na projekty modernizacji ośmiu dworców kolejowych, z których cztery znajdują się na terenie Mazowsza - poinformował w piątek w Błoniu (woj. mazowieckie) wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Łączny koszt projektów opiewa na 2,7 mln zł.

Jak poinformowali przedstawiciele PKP podczas piątkowej konferencji w Błoniu, przebudowywane dworce mają być nowoczesne, proekologiczne i dostosowane do potrzeb lokalnej społeczności.

"Oczekuję, że projekty będą gotowe do roku 2021, a następnie rozpocznie się proces modernizacji dworców, który powinien zakończyć się w 2023 r." - powiedział Bittel.

Obecna na konferencji prasowej Małgorzata Zielińska z zarządu PKP poinformowała, że łączny koszt projektów modernizacji ośmiu dworców opiewa na kwotę 2,7 mln zł.

Reklama

"Natomiast koszt modernizacji tych dworców wyniesie 41 mln zł" - powiedziała Zielińska.

Przedstawiciele przewoźnika przekazali, że plany modernizacyjne w budynku dworca kolejowego w Błoniu zakładają stworzenie nowej przestrzeni obsługi podróżnych, dostosowanej w pełni do korzystania z obiektu przez osoby o ograniczonej mobilności. Zostaną wdrożone również rozwiązania pozwalające na minimalizowanie kosztów eksploatacji i maksymalizację efektywności wykorzystania obiektu. Budynek zostanie wyposażony także w czytelną i atrakcyjną wizualnie informację dla podróżnych.

Wiceminister Bittel przekazał, że do 2023 roku na Mazowszu zostaną oddane do użytku 34 przebudowane budynki dworcowe.

"To przede wszystkim potrzeby lokalnej społeczności definiują plany inwestycyjne kolejarzy: budowę oraz modernizację istniejących już dworców kolejowych. Podpisanie umów projektowych na osiem inwestycji dworcowych w regionach to kolejny, istotny krok w kierunku przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu" - wskazał Bittel. Jak dodał, realizacja Programu Inwestycji Dworcowych pozwala na podnoszenie jakości obsługi pasażerów, odpowiadając jednocześnie na potrzeby mieszkańców poszczególnych ośrodków.

Obecny na konferencji wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podkreślił, że poprawa jakości życia mieszkańców poprzez inwestycje jest priorytetem działań rządu, a "nowoczesne rozwiązania, które przewiduje Program Inwestycji Dworcowych, zmienią oblicze dworców, które przez poprzednie lata były zaniedbywane".

Oprócz dworca w Błoniu, zmodernizowane mają być także dworce w Sochaczewie, Opalenicy, Pruszczu Gdańskim, Helu, Kuźnicy, Życzynie oraz Celestynowie. Zgodnie z zapowiedzią PKP, budynki dworcowe również zostaną tam przystosowane do obsługi podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się. Ponadto, zmodernizowane dworce mają się wpisywać w trendy projektowania oraz będą przyjazne środowisku.

>>> Czytaj też: Nowe propozycje dopłat do zakupu pojazdów na paliwa alternatywne. Skorzystają firmy