W przetargu wpłynęły dwie oferty złożone przez bydgoską Pesę i nowosądecki Newag. Wybrana oferta spełniała wszystkie wymagania zamawiającego i uzyskała najwyższą łączną liczbę punktów w kryteriach oceny ofert. Koszt zakupu taboru został w niej określony na 109,7 mln zł. Konkurencyjna oferta opiewała na 110,2 mln zł. Przetarg rozstrzygnięto, mimo że obie propozycje przewyższały kwotę, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, tj. 93,2 mln zł.

Zgodnie w warunkami przetargu region zamierza kupić cztery sztuki fabrycznie nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) w wersji czteroczłonowej, przeznaczonych do obsługi połączeń pasażerskich na liniach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Zakup objęty jest dofinansowaniem ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Nowe składy mają wozić pasażerów na liniach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA). Obecnie w ramach SKA działają trzy takie linie: SKA1 Wieliczka Rynek Kopalnia - Kraków Główny - Kraków Lotnisko, SKA2 Miechów/Sędziszów - Kraków Główny - Skawina oraz SKA3 Kraków Główny - Tarnów i Tarnów - Nowy Sącz – Piwniczna/Krynica. Obsługują je wspólnie spółka samorządowa Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne.

Był to już trzeci przetarg na dostawę czterech nowych EZT. Poprzednie dwa zostały unieważnione - w lipcu zeszłego roku i styczniu br., ponieważ złożone oferty przewyższały kwotę, którą samorząd zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Według władz regionu kolejowa flota województwa małopolskiego liczy obecnie 22 pociągi z napędem elektrycznym.

Na początku 2017 roku województwo małopolskie zrealizowało kontrakt zawarty z firmą Newag na zakup 13 pociągów elektrycznych Impuls. Wartość zamówienia wynosiła 304 mln zł brutto, z czego część stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

>>> Czytaj też: We wrześniu na lotnisku Heathrow pojawią się drony. To protest ekologów