Wcześniej politycy współrządzącej krajem od września centrolewicy apelowali o przyjęcie statku z migrantami.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło, że zakończyła się procedura relokacji uratowanych migrantów na mocy umowy wstępnej zawartej we wrześniu na Malcie przez kilka krajów UE w sprawie rozdziału przybyszów.

Zgodnie z nią Francja i Niemcy przyjmą 70 migrantów - wyjaśniło MSW.

"Jesteśmy podniesieni na duchu i doceniamy to, że Francja, Niemcy i Włochy znalazły wreszcie rozwiązanie w sprawie relokacji wszystkich 104 rozbitków z pokładu Ocean Viking"- oświadczył Michael Fark, szef misji ratunkowej z organizacji Lekarze Bez Granic, której przedstawiciele są na jednostce wraz z reprezentantami drugiej organizacji pozarządowej, SOS Mediterranee.

Reklama

"Migranci, po dniach blokady na morzu i po doświadczeniu strasznych warunków, jakie znosili w Libii i w czasie podróży, będą mogli nareszcie trafić do bezpiecznego portu. To przedłużające się nieludzkie blokowanie statków w morzu nie może trwać dalej" - dodał.

Norweski statek Ocean Viking spędził w ostatnich miesiącach wiele dni na morzu z uratowanymi migrantami na pokładzie w oczekiwaniu na zgodę na wpłynięcie do portu.

Decyzję o zamknięciu włoskich portów dla statków organizacji pozarządowych ratujących migrantów podjął poprzedni szef MSW Matteo Salvini.

Podobnie jak poprzedni rząd, także ten otwiera porty dla jednostek wtedy, gdy migrantów zgadzają się przyjąć również inne kraje UE.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)