W sobotę hiszpańska minister ds. ekologii Teresa Ribera potwierdziła na Twitterze, że Hiszpania chce wesprzeć finansowo Thunberg, aby mogła dotrzeć na konferencję w Madrycie. Szczyt klimatyczny COP potrwa od 2 do 13 grudnia.

Młoda Szwedka, która działa na rzecz ochrony środowiska, zapoczątkowała młodzieżowe strajki klimatyczne i była wśród osób nominowanych do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, odmawia latania samolotami, ponieważ ruch lotniczy przyczynia się do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych.

Ribera przypomniała, że Thunberg odbyła podróż jachtem z brytyjskiego Plymouth do Nowego Jorku, aby wziąć udział we wrześniowym szczycie klimatycznym ONZ.

Tweet Ribery jest odpowiedzią na piątkową prośbę Grety o zapewnienie jej wsparcia w "przepłynięciu Atlantyku w listopadzie". Apel o pomóc w podróży pojawił się na koncie aktywistki krótko po zatwierdzeniu przez ONZ Madrytu jako miasta-gospodarza grudniowego szczytu klimatycznego COP.

W czwartek premier Pedro Sanchez zaproponował władzom ONZ zorganizowanie szczytu klimatycznego COP w stolicy Hiszpanii, gdy z z powodu antyrządowych protestów zrezygnowało z tego Chile.

Z Walencji Marcin Zatyka (PAP)