Czy mamy szansę na superczempionów? "Róbmy swoje, a Polska będzie wielka"

13 listopada 2019, 06:08
Źródło:obserwatorfinansowy.pl
Fabryka samochodów

Fabryka samochodówźródło: ShutterStock

Zyski trzech niemieckich koncernów VW, BMW i Mercedes-Benz są wyższe od zysków całego polskiego przemysłu przetwórczego. W tym świetle myśli o rychłym dogonieniu w Polsce Niemiec i niemieckich wynagrodzeń są mało realistyczne. Warunkiem powodzenia jest trzeźwość ocen.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (48)

  • Mati(2019-11-13 13:07) Zgłoś naruszenie 52790

    Redakcja znowu nachalnie wychwala te Czechy.Po pierwsze w Czechach nie ma aż tak dużej różnicy materialnej z Polska,wizualnie Polska lepiej wyglada.W Czechach praktycznie nie ma nic w czeskich rękach,wszystko sprzedali zachodnim koncerna głownie Niemca.Polacy maja w polskich rękach fabryki pociągów i tramwajów Pesa,Newag,kilka stoczni które produkują luksusowe jachty znane na całym świecie,prywatne stocznie w Gdańsku,firmy produkujące meble,gry komputerowe,sprzęt AGD Amica,kosmetyki Ignot znane na całym świecie,Ubrania Reserwe,dużo produktów żywnościowych,prawie połowa banków jest w naszych rękach,a u nich prawie wszystko w obcych.

    Odpowiedz
  • Maria(2019-11-13 16:27) Zgłoś naruszenie 512120

    Przez 30 prawie lat ciezko pracowaliśmy na parobka Niemiec,za poklepanie po plecach,to trzeba 30 lat zeby chociaz mentalnie się z tego uwolić.Ale PO,onety,lisy i tvn nie pozwolą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zbyszek(2019-11-13 09:38) Zgłoś naruszenie 51089

    Niech się pan redaktor tak nie "martwi" W 1990 r budżet Niemiec był większy od budżetu Polskiego 26 razy, Niemcy śmieli się że dogonimy ich za 500 lat. No i jak pan sam może się przekonać różnica obecnie między naszymi gospodarkami zmalała po 29 latach do 6 razy .... I już się tak Niemcy nie śmieją. Do tego Polska Gospodarka jest cały czas w pędzie, powyżej 4 % PKB a Niemiecka ok 0,7 % PKB więc cały czas doganiamy . Holandia poza Philipsem nie ma zbyt dużo marek a jest bogatsza od Niemców więc można bez Mercedesa i VW

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • Tom-ch(2019-11-13 09:13) Zgłoś naruszenie 38673

    Producent F-35 to firma prywatna podobnie SAAB produkujący szwedzkiego GRIPPENA SAMSUNG HYUNDAI TOYOTA VOLVO - To wszystko prywaciarze. Natomiast w Wenezueli wszystko jest jak polscy Moskale by chcieli 》bieda - byle dalej od cywilizacji łacińskiej od prywatnej własności

    Odpowiedz
  • Tom-ch(2019-11-13 09:02) Zgłoś naruszenie 35055

    Nie ma bogactwa bez prywatnej własności i współpracy z zachodem..... PIS nie chce tej współpracy chce państwowej własności przedsiębiorstw jak w Moskwie

    Odpowiedz
  • Tom-ch(2019-11-13 09:09) Zgłoś naruszenie 31464

    Jeśli mentalność bolszewicka obecna wśród wielu wyborców PIS przejęłaby udziały w ww firmach wówczas w kilka lat przedsiębiorstwa te stałyby się moskiewskim skansenem w którym duch marxa od rana do nocy śpiewał pieśni pochwalne..... póki co w Niemczech są resztki prywatnej własności ale marxizm i tam już ostrzy pazury a wtedy ------ niech nas ręka boska...

    Odpowiedz
  • Tom-ch(2019-11-13 08:59) Zgłoś naruszenie 29183

    Państwowa Elektrownia Ostrołęka zleca całe zadanie inwestycyjne nowego bloku 1GW prywatnym zachodnim firmom GE i ALSTOM. PIS-bolszewia nie ma nic do zaoferowania poza marxizmem. Śmierdzi Moskwa na kilometr tam też elektrownie muszą być państwowe. Po drugiej stronie jest USA z prywatnymi elektrowniami

    Odpowiedz
  • katafalk(2019-11-13 07:49) Zgłoś naruszenie 28020

    Epizody w postaci nikłych choćby szans na powstanie polskich czempionów kończą się tak jak historia Solarisa.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Tlauk(2019-11-13 23:45) Zgłoś naruszenie 20118

    Artykul jest napisany przez jednego madrego czlowieka, komentarze reprezentuja wspolczesna "mloda Polske". Ojej!

    Odpowiedz
  • gość(2019-11-13 08:57) Zgłoś naruszenie 19470

    I KTO miał by ich gonić? Tępy i niedouczony PiS? Wolne żarty! ;)

    Odpowiedz
  • Askrk(2019-11-13 07:36) Zgłoś naruszenie 19236

    W jaki sposób 17 tys zysku brutto w porownaniu do 47 tys zysku operacyjnego to 4 razy wiecej???? I dlaczego porównujemy zysk brutto do zysku operacyjnego? To jak porównywać jabłka z bananami...

    Odpowiedz
  • RK(2019-11-13 21:02) Zgłoś naruszenie 17776

    Chodzi o tę Skodę posiadaną przez VW? W takim razie Polska ma Solaris. Poza tym mamy jednego czempiona - CD Projekt - i bardzo dużo mniejszych albo jednak rozpoznawalnych marek jak Amica. Przestańcie uprawiać tę żałosną martyrologię.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Demaskator(2019-11-13 15:26) Zgłoś naruszenie 16659

    Konkurowanie w segmencie aut spalinowych to Polska nie ma najmniejszych szans. Obecnie rynek nie jest perpektywiczny. W przypadku aut elektrycznych szanse ma małe ale nie zerowe.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Janusz(2019-11-13 12:45) Zgłoś naruszenie 14865

    Niemcy nie budowali swojej obecnej pozycji od 100 lat bo mieli reset w 1945 - 9 milionów trupów i kompletna ruina państwa. Dostali zapomogę i z niej skorzystali - po 70 latach są potęgą. Polska jest wolna od 30 lat i poziom wsparcia z zachodu jest dużo mniejszy, więc ogólnie Polska nieźle sobie radzi.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Terminator(2019-11-13 13:50) Zgłoś naruszenie 135216

    Od ponad 10 lat w u nas wielkim problemem jest że PKB per Capita PPP w $ rośnie asymetrycznie do PKB per Capita nom. w $!!! W Korei Południowej, Hiszpanii, Portugali lub nawet obecnie w biednej dla nas Grecji to wygląda zupełnie inaczej bo prawie symetrycznie rośnie tam PKB per Capita nom. w $ do PKB per Capita PPP w $ co może świadczyć o niskiej konkurencyjności naszych produktów na rynkach międzynarodowych!!! Po prostu sprzedajemy za tanio i dostajemy za mało za nasze produkty niż się nam należy!!! Czas na pozytywne zmiany i koniec z Polską "taniochą" bo nadal będziemy finansować obcych i będziemy dwa do trzy razy mniej zarabiać niż na zachodzie Europy!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tom132(2019-11-13 17:27) Zgłoś naruszenie 132196

    Już sam wstęp jest odkrywczy. ,,Zyski trzech niemieckich koncernów VW, BMW i Mercedes-Benz są wyższe od zysków całego polskiego przemysłu przetwórczego. Wymienione firmy to cały, albo prawie cały niemiecki przemysł samochodowy, Czyli autor ,,odkrył Amerykę że niemiecki przemysł samochodowy jest bardziej dochodowy niż polski przemysł przetwórczy. To wystarczyło żeby sobie odpuścić resztę artykułu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Terminator(2019-11-13 07:27) Zgłoś naruszenie 13091

    Lewaki już wyjdą. LoooooooooooL.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Terminator(2019-11-13 13:49) Zgłoś naruszenie 118182

    Od ponad 10 lat w Polsce wielkim problemem jest że PKB per Capita PPP w $ rośnie asymetrycznie do PKB per Capita nom. w $!!! W Korei Południowej, Hiszpanii, Portugali lub nawet obecnie w biednej dla nas Grecji to wygląda zupełnie inaczej bo prawie symetrycznie rośnie tam PKB per Capita nom. w $ do PKB per Capita PPP w $ co może świadczyć o niskiej konkurencyjności naszych produktów na rynkach międzynarodowych!!! Po prostu sprzedajemy za tanio i dostajemy za mało za nasze produkty niż się nam należy!!! Czas na pozytywne zmiany i koniec z Polską "taniochą" bo nadal będziemy finansować obcych i będziemy dwa do trzy razy mniej zarabiać niż na zachodzie Europy!!!

    Odpowiedz
  • SfiNX(2019-11-13 08:20) Zgłoś naruszenie 97278

    Wspaniałe przykłady Niemieckich osiągnięć pana autora artykułu . Te firmy za zbrodnie wojenne i zniszczenie Polski powinny być w Polskich rękach i o tym autor już zapomniał dodać. Niemcy mieli być narodem pastuchów. Napad na Polskę i decyzja stalinowskiego dyktatora, amerykańskiego paralityka i angielskiego alkoholika pozbawiła Polskę możliwości rozwoju przez 50 lat. A ukradzione złoto zaowocowało nowymi maszynami z Ameryki i rozwojem zniszczonych Niemiec. I to jest pełna informacja Panie mądrala

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz