Zbyt wiele do zrobienia, zbyt wiele niedokończonych projektów i niezrealizowanych postanowień? Elizabeth Grace Saunders, autorka książki „Divine Time Management” oraz „How to Invest Your Time Like Money” i trenerka zarządzania czasem, na portalu Fast Company podsuwa zaskakujące rady, jak produktywnie wykorzystać nadchodzący rok.

  1. Rób mniej

Przyjrzyj się uważnie, jak spędzasz swój czas. Co możesz usunąć, a przynajmniej zredukować, w swoim harmonogramie? By zaoszczędzić czas, możesz np.: delegować w pracy takie obowiązki, które ktoś inny mógłby łatwo wypełnić; ograniczyć media społecznościowe  (dla wielu osób pomocne jest to, że nie mają zainstalowanych aplikacji w telefonie, więc mogą je sprawdzać tylko na komputerze); szukać sposobów na usprawnienie życia codziennego (np. zamawiaj zakupy spożywcze online). „Nie będę się tłumaczyć, że nie mam czasu na sport i sen, jeśli każdego dnia spędzam bezproduktywną godzinę lub dłużej na telefonie” – pisze Saunders.

  1. Wiedz mniej

Nie musisz być na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami. Nie musisz widzieć najnowszego zdjęcia na Instagramie swojego przyjaciela ani postu LinkedIn kolegi. Wyłącz powiadomienia w serwisach na telefonie lub całkowicie odinstaluj aplikacje społecznościowe, żeby nie rozpraszać uwagi. Saunders radzi, by zrezygnować z nieczytanych newsletterów, a w nowej karcie ustawić wyszukiwarkę, by nie kusiły nas artykuły w portalach. Bez rozpraszaczy łatwiej jest być obecnym dla bliskich.

  1. Dbaj o mniej

„To może zabrzmieć trochę bezdusznie, jednak by być miłą i troskliwą osobą dla przyjaciół i rodziny oraz dbać o swoich klientów, nie można dbać o każdego, kto chce mojej uwagi” – mówi Saunders. Oznacza to, że często mówi „nie”. Zazwyczaj nie odpowiada na maile, w których obca osoba wymaga od niej coś, co nie przynosi żadnych wzajemnych korzyści. Rozmowy ze studentami bądź klientami ogranicza do tych, które przynoszą jakieś efekty i mają sens. „Jestem dostępna dla moich klientów od poniedziałku do piątku, w ciągu dnia. Zależy mi na nich, nie mam jednak obowiązku bycia dostępną 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Możliwość odłączenia się od pracy w czasie wolnym zwiększa moją zdolność do dobrej obsługi klientów, kiedy jestem w biurze” – tłumaczy Saunders. To postanowienie noworoczne ma na celu zadbanie o swoje priorytety.

  1. Zapominaj mniej

Bądź osobą, która pamięta, co ma do zrobienia i należycie wypełnia swoje obowiązki. Saunders zaleca zapisywanie wszystkiego, co obiecałeś, że zrobisz, jeśli nie wykonasz tego od razu. Może to być zapisanie tej czynności w kalendarzu, aplikacji do zarządzania zadaniami, planerze lub po prostu na kartce papieru. Sprawdzaj wspomnianą listę i/lub umieść przypomnienia. Daj sobie czas, by wypełnić to zadanie. Dobrym postanowieniem jest dotrzymywanie słowa, a jeśli nie zamierzasz czegoś robić – nie zobowiązuj się do tego.

  1. Mniej żałuj

Czy kiedykolwiek przy podsumowywaniu zeszłego roku pomyślałeś „żałuję, że nie spędziłem więcej czasu, odpowiadając na maile”? Raczej chcemy poświęcać czas na zabawę, dbanie o swoje zdrowie, ważne dla siebie projekty. Saunders zadaje sobie pytanie: Jaki wybór uczyni mnie szczęśliwszą za 50 lat? „ Zadanie sobie tego pytania dało mi odwagę, by na początku 2019 roku wziąć kilka tygodni wolnego, by wybrać się w podróż, mimo że był to bardzo pracowity sezon dla mojej firmy. Za pięćdziesiąt lat nie będę pamiętała o tej dodatkowej pracy, ale będę wdzięczna za to, że przeżyłam przygodę”. Dodatkowo Saunders dba o relacje z ludźmi – z niektórymi kontaktuje się raz na parę miesięcy, ale to wystarcza, by podtrzymać przyjaźń. Korzysta z listy przypomnień, by być z bliskimi w kontakcie. Wie również, które projekty zawodowe są dla niej najważniejsze – odmawia tym, którzy mogą powstrzymać ją od realizacji większych celów. Jej postanowienie noworoczne? „Chcę dokonywać wyborów zarówno osobistych, jak i zawodowych, które pomogą mi niczego nie żałować.”

Czy łatwo jest robić mniej? Nie. Zawsze istnieje presja, by robić jak najwięcej. Ale za realizowanie powyższych postanowień podziękujesz sobie pod koniec 2020 roku.

>>> Czytaj też: Zamiast emerytury – praca do 70-tki? To możliwe dzięki egzoszkieletom