Ministerstwo Finansów uruchamia projekt "Głos Podatnika"; dzięki internetowej aplikacji każdy będzie mógł zgłosić pomysł na naprawę polskiego systemu podatkowego albo ocenić propozycję zgłoszoną przez kogoś innego. MF uzyska źródło informacji m.in. o tym, jakie zmiany są potrzebne.

Minister finansów Tadeusz Kościński mówił podczas środowego briefingu poświęconego projektowi "Głos Podatnika", że resort finansów rozpoczyna podróż ku nowoczesnej administracji podatkowej.

"Naszą rolą jest słuchanie naszych klientów - naszych podatników, inwestowanie w polską gospodarkę pieniędzy, które otrzymujemy od podatników" - powiedział minister. Wyjaśnił, że ministerstwo uruchamia narzędzie, które pozwoli podatnikom przekazywać fiskusowi swoje pomysły dotyczące systemu podatkowego. Poinformował, że to część platformy "Twój głos", do której wchodzi także realizowany przez Ministerstwo Rozwoju projekt "Głos przedsiębiorcy".

Minister wyjaśnił, że dostęp do aplikacji "Głos podatnika" będzie możliwy poprzez platformę twojglos.gov.pl, ale także przez stronę podatki.gov.pl. Ministerstwo będzie mogło zapoznać się z propozycjami dotyczącymi podatków, ale także opiniami rynku na temat przepisów czy barier utrudniających działalność. Poprzez aplikację będzie można zarejestrować pomysł, komentować go i wziąć udział w głosowaniu.

Jak powiedział Kościński, system pozwoli także konsultować pomysły resortu z rynkiem. "Wszyscy zobaczymy, co jest ważne, a co ważne nie jest" - powiedział.

Kościński był pytany, czy nie boi się zalewu różnych skarg i nieużytecznych pomysłów, w ocenę których będą musieli być zaangażowani urzędnicy MF. "Nie martwię się (...), im więcej pomysłów, tym lepiej" - odpowiedział.

Dodał, że to rynek poprzez głosowanie będzie weryfikował zgłaszane pomysły. Przyznał, że spodziewa się, iż przy użyciu aplikacji będą także wylewane żale wobec fiskusa, ale liczy na konstruktywne propozycje, które będzie można wdrażać.

Obecny na spotkaniu pełnomocnik ds. informatyzacji w Ministerstwie Finansów Przemysław Koch powiedział, że serwis zostanie uruchomiony jeszcze w środę. Udostępniony w internecie formularz pozwoli zebrać pomysły, uwagi, sugestie i informacje od podatników.

"Chcemy dać możliwość łatwego przekazania swoich pomysłów, uwag, także negatywnych wobec systemu podatkowego (...). To będzie dla nas cenne źródło informacji o tym, jak kształtować system podatkowy w Polsce w kolejnych okresach" - mówił Koch.

Jak dodał, w pierwszej kolejności pomysły będzie można zgłaszać w trzech kategoriach: PIT, CIT, VAT, ale później ten zakres zostanie rozszerzony. Dostęp do usługi nie będzie wymagał logowania.

"Na stronie (...) będą widoczne także nasze pomysły, pomysły Ministerstwa Finansów, które będziemy chcieli przedyskutować z państwem w oparciu o ten portal, abyśmy na samym początku prac nad zmianami w systemie podatkowym w Polsce mogli wykorzystać państwa głos do odpowiedniego skonstruowania legislacji bądź zmian" - poinformował pełnomocnik.

Zaznaczył, że wszystkie pomysły będą weryfikowane przez specjalistów z MF, odpowiednie komórki i departamenty. "Do każdego zweryfikowanego pomysłu, który będzie na naszej stronie, udostępnimy i opublikujemy naszą odpowiedź" - tłumaczył przedstawiciel MF.

>>> Czytaj też: Polska gospodarka urosła o 4 proc. GUS podał dane za 2019 rok