W poniedziałek z dwudniową oficjalną wizyta przybywa do Polski prezydent Francji Emmanuel Macron. W Warszawie spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i z premierem Mateuszem Morawieckim.

W poniedziałek w radiowej "Jedynce" Müller poinformował, że wśród tematów rozmów z prezydentem Francji znajdą się m.in. budżet unijny, polityka klimatyczna, polityka rolna, koleje dużych prędkości czy zainteresowanie Francji w budowie elektrowni atomowej w Polsce.

Pytany, czy podczas wizyty Macrona w Polsce dojdzie do podpisania strategicznych umów polsko-francuskich, odpowiedział, że umów dotyczących konkretnych zadań nie będzie. "Natomiast będą wspólne deklaracje o charakterze politycznym" - dodał. Zaznaczył przy tym, że między Polską a Francją może zostać podpisana jedna z umów dotycząca cyberbezpieczeństwa.

Na uwagę, że prezydent Francji wielokrotnie krytykował polski rząd, m.in. za kwestię praworządności, odpowiedział, że nikt nie mówi, że to będzie łatwa wizyta, bo między Polską a Francją jest wiele rozbieżności dotyczących agendy politycznej i unijnej. "Nie zmienia to faktu, że takie rozmowy trzeba toczyć" - podkreślił.

Müller pytany, czy między premierem a prezydentem Francji rozmowy będą dotyczyły także reformy wymiaru sprawiedliwości, odpowiedział, że prezydent Macron może podnieść ten temat. "Przy ostatnim spotkaniu pana premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel np. tego tematu zupełnie nie było, w związku z tym trudno mi powiedzieć, czy prezydent Francji ten temat podniesie, chociaż pewnie można się tego spodziewać" - dodał.

"Nie zmienia to faktu, że polskie stanowisko jest jasne: regulacje wymiaru sprawiedliwości, funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości jest domeną krajową, nie regulują tego przepisy UE" - zaznaczył rzecznik rządu. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski