Kryzys na rynku ropy? Reuters: ChemChina zamknął rafinerię z powodu koronawirusa

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
13 lutego 2020, 10:10
ropa
ropa/ShutterStock
Chiński państwowy koncern chemiczny ChemChina zamknął z powodu epidemii koronawirusa rafinerię przetwarzającą 100 tys. baryłek ropy dziennie i ograniczył produkcję w dwóch innych – podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na trzy anonimowe źródła.

Rafineria Zhenghe w prowincji Szantung na wschodzie Chin, zdolna w ciągu roku przetworzyć 5 mln ton ropy, została wyłączona w środę – powiedziały dwa z tych źródeł.

W tym tygodniu firma zmniejszyła również produkcję w dwóch innych rafineriach w tej prowincji, Changyi i Huaxing, do poziomu 60 proc. mocy przerobowych. Wcześniej oba zakłady, które łącznie są w stanie przerabiać 300 tys. baryłek ropy dziennie, pracowały na 70 proc. wydajności – podał Reuters.

Epidemia koronawirusa wywołała na światowych rynkach obawy o spadek popytu na ropę i związany z tym spadek cen tego surowca. Co najmniej cztery azjatyckie rafinerie przyjmą w marcu mniejsze dostawy ropy niż planowano, ponieważ wybuch epidemii koronawirusa w Chinach wyraźnie ograniczył popyt na paliwa.

Oficjalny bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych wzrósł w czwartek o 254 do 1367 osób. Całkowita liczba potwierdzonych zakażeń powiększyła się natomiast o ponad 15 tys. i wynosi już prawie 60 tys.; prawie 6 tys. spośród zakażonych wyzdrowiało i opuściło szpitale - wynika z danych ogłoszonych w czwartek przez państwową komisję zdrowia.

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) nakazała urzędnikom wszystkich szczebli, aby przeciwdziałali rozwojowi epidemii, ale jednocześnie nadzorowali „przywrócenie porządku gospodarczego i społecznego” po przedłużonej z powodu wirusa przerwie noworocznej. Według władz Chiny będą w stanie opanować epidemię i osiągnąć cele gospodarcze wyznaczone na bieżący rok.

>>> Czytaj też: Gospodarka uodparnia się na epidemię koronawirusa. Część spółek z GPW ma problemy

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Tematy: Chinyświat
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj