Hiszpańskie media ponownie skrytykowały bilans podany w piątek przez Fernando Simona z ministerstwa zdrowia. Główny epidemiolog kraju stwierdził podczas konferencji w Madrycie, że w ciągu ostatniego tygodnia w Hiszpanii zmarło 39 osób, z czego podczas ostatniej doby zaledwie dwie.

Simon zastrzegł jednak, że statystyki te mogą nie przedstawiać pełnej skali zjawiska. “Odnotowanie wszystkich przypadków czasem trwa” - dodał przedstawiciel hiszpańskich służb sanitarnych.

Z danych resortu zdrowia wynika, że dotychczas w Hiszpanii na Covid-19 zmarło 27 121 osób, a zakażonych zostało 238 564. W porównaniu z danymi ministerstwa z czwartku zanotowano 658 nowych infekcji SARS-CoV-2.

Opublikowane przez resort zdrowia Hiszpanii dane podważa wielu komentatorów i polityków wskazując, że tylko podczas ostatniej doby w Katalonii zanotowano 42 zgony wskutek infekcji koronawirusem.

Tymczasem w piątek służby medyczne sąsiedniej Portugalii wskazały na wzrost dynamiki nowych zgonów oraz zachorowań na Covid-19. W ciągu ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju wzrosła o 14 do 1383.

Podczas ostatnich 24 godzin znacząco przybyło też nowych przypadków zachorowań na Covid-19. Liczba dotychczas zanotowanych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 350 do 31 946.

Resort zdrowia Portugalii wskazał na niepokojące zjawisko nasilania się zakażeń koronawirusem na terenie aglomeracji lizbońskiej. Zakażenia w stolicy i jej okolicach stanowiły 92 procent wszystkich infekcji, jakie od czwartku potwierdzono w Portugalii.

>>> Czytaj również: Hiszpania: Władze Katalonii podważają rządowe dane o zgonach na Covid-19