Resort przypomniał, że zajęcia dydaktyczne na uczelniach będą zawieszone w terminie od 12 marca do 25 marca. Taka decyzja została podjęta w związku ze wzrostem ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz kolejnymi przypadkami zachorowań na COVID-19 w Polsce.

“Zawieszamy jedynie prowadzenie zajęć dydaktycznych – zatem w praktyce oznacza to, że studenci nie będą uczestniczyć w np. wykładach, seminariach, konserwatoriach. Nie ograniczamy możliwości prowadzenia działalności naukowej” - podkreślono.

MNiSW zaznaczyło, że uczelnie zyskują możliwość prowadzenia zajęć w formule kształcenia e-learningowego,

nawet jeśli dotychczas nie przewidywały takiej formy w programach studiów.

Reklama

“MNiSW powołuje zespół ekspertów, który w szybkim tempie wypracuje zalecenia dla uczelni w zakresie kształcenia zdalnego, m.in sposób przygotowania kursu (w szczególności dla tych uczelni publicznych i niepublicznych, które mają niewielkie doświadczenie)” - poinformowało PAP ministerstwo nauki.

MNiSW we współpracy z uczelniami posiadającymi gotowe platformy zdalnego uczenia się udostępni usługi edukacyjne dla pozostałych podmiotów systemu. W tym celu zamierza wykorzystać potencjał Instytutu Badawczego OPI PIB.

Pytany o to, czy przewidywane są zmiany w kalendarzu roku akademickiego lub w rekrutacji na studia - resort nauki zaprzeczył. Podobne są przewidywania MNiSW w kwestii terminów obrony prac magisterskich lub doktorskich - nie mają być przesuwane. Jednak np. UW podało na swoich stronach internetowych, że rozważa wydłużenie okresu zajęć dydaktycznych, ale rok akademicki, który trwa do 30 września 2020 r. “nie będzie przedłużany”.

Parlament Studentów RP na swojej stronie internetowej poinformował w środę, że zwrócił się do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z prośbą o przedłużenie ważności legitymacji.

“Dzisiaj dostaliśmy potwierdzenie, że w ciągu kilku dni zostanie wydane rozporządzenie, które przedłuży ważność legitymacji do 31 maja 2020 roku. Nie trzeba będzie przedłużać ich indywidualnie w dziekanacie!” - zakomunikowano.

Zmiany czekają studentów w akademikach. Część uczelni poinformowała o wstrzymaniu kwaterowania nowych osób i o wprowadzeniu zakazu (m.in. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski) lub ograniczeń w odwiedzinach. (PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski