Jak poinformowała spółka, od piątku w autobusach 12-metrowych i 18-metrowych, w których nie ma zamkniętych kabin, wprowadzone są tzw. strefy buforowe, w których nie będą mogli przebywać pasażerowie.

"O tym, że jest to strefa wydzielona będzie informować specjalne oznakowanie. Wydzielenie stref będzie skutkowało tym, że nie będzie możliwości wsiadania i wysiadania pierwszymi drzwiami - prosimy o korzystanie z pozostałych drzwi w pojeździe" – poinformował MPK Poznań.

Na każdym przystanku, na którym przeprowadzana jest wymiana pasażerów, prowadzący pojazd otwiera drzwi, przez co ograniczony został kontakt pasażerów z przyciskami – informacja głosowa na temat tego rozwiązania jest wygłaszana w pojazdach na wybranych przystankach.

W pojazdach i zajezdniach umieszczono informacje dotyczące zagrożenia związanego z koronawirusem oraz sposobów radzenia sobie z nim. Rozwieszone zostały plakaty, na monitorach w pojazdach wyświetlane są także filmy i plansze poświęcone zagrożeniu.

Spółka zapewnia, że w pojazdach codziennie myte są poręcze, biletomaty, kasowniki i inne elementy wyposażenia najczęściej dotykane przez pasażerów. Środek dezynfekujący jest używany także podczas usuwania zanieczyszczeń np. po gumach do żucia czy napojach.

Spółka podała, że do odwołania zamknięte dla klientów będzie Biuro Rzeczy Znalezionych MPK Poznań. Poszukujący swoich zgub mogą kontaktować się telefonicznie bądź przez pocztę elektroniczną.

Na terenie Wielkopolski dotychczas potwierdzono pięć przypadków zakażenia koronawirusem; obecnie hospitalizowane są cztery osoby, jedna osoba zmarła.