Nowa p.o. prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła zadeklarowała chęć kontynuowania rozwoju spółki w oparciu o dotychczas wytyczone kierunki -poinformował na czacie wiceprezes PZU Tomasz Kulik. Dodał, że nie spodziewa się większych zmian dot. kierunku rozwoju PZU z powodu zmian w zarządzie.

W ubiegły czwartek, Paweł Surówka zrezygnował w funkcji prezesa grupy PZU. Rada nadzorcza spółki powołała Beatę Kozłowską-Chyłę do zarządu PZU powierzając jej pełnienie funkcji prezesa, pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego. RN powołała także Małgorzatę Kot do zarządu spółki od 1 czerwca 2020 roku.

We wtorek wiceprezes PZU i PZU Życie Tomasz Kulik wziął udział w czacie inwestorskim.

Jedno z pytań brzmiało: "czy ostatnie zmiany w zarządzie PZU wpłyną na kierunek rozwoju obrany przez spółkę?"

"Nie spodziewamy się większych zmian. Nowa pani prezes zna organizację a w ramach jednej z pierwszych decyzji podpisała zarządzenie kompetencyjne utrzymujące dotychczasowe odpowiedzialności na poziomie poszczególnych członków zarządu. Jednocześnie zadeklarowała chęć kontynuowania w oparciu o dotychczas wytyczone kierunki" - przekazał na czacie Kulik.

Przytoczył wypowiedź nowej p.o. prezesa PZU: "Dołożę wszelkich starań, żeby ambitne cele, zarówno operacyjne, jak i finansowe, które stawia sobie Grupa PZU, były z sukcesem realizowane. (...) Zależy mi na kontynuowaniu wzrostów i osiąganiu kolejnych spektakularnych sukcesów w postaci rosnącej sprzedaży i zysków Grupy. Dalszemu rozwojowi ma służyć konsekwentne wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, jeszcze lepiej dopasowana do potrzeb odbiorców oferta i coraz wyższa jakość usług. Skupię się również na przygotowaniu strategii Grupy PZU, która będzie nie tylko kontynuacją, ale i wzmocnieniem wprowadzanych dotąd dobrych zmian. Znajdą się w niej nie mniej ambitne cele i założenia, mające służyć osiąganiu ponadprzeciętnych wyników, zrównoważonemu rozwojowi, a w konsekwencji stałemu budowaniu wartości dla akcjonariuszy. Jestem przekonana, że konsekwentny rozwój Grupy PZU przełoży się na jej zyski i utrzymanie korzystnej dla akcjonariuszy polityki dywidendowej".

Kulik był pytany także o to, "jak należy rozumieć decyzję o rezygnacji Pawła Surówki z funkcji prezesa PZU w dniu ogłoszenia tak dobrych wyników za 2019 rok?".

"Prezes nie podał w swojej rezygnacji powodów, więc cokolwiek powiemy, będzie czystą spekulacją" - powiedział Kulik.

W ubiegły czwartek grupa PZU poinformowała o wynikach za 2019 r. Zysk netto grupy PZU za ub.r. wyniósł 3 mld 295 mln zł; sprzedaż ubezpieczeń opiewała na kwotę 24,2 mld zł, zwrot na kapitale wyniósł 21,2 proc.

Surówka powiedział wówczas PAP, że ubiegły rok przejdzie do giełdowej historii grupy PZU jako najlepszy pod względem m.in. zysku netto i sprzedaży.

PZU jest największym w Polsce ubezpieczycielem działającym na rynku ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych.

Grupa PZU jest największą instytucją finansową w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość jej skonsolidowanych aktywów przekroczyła w 2019 roku 343 mld zł. Ma 22 mln klientów w pięciu krajach. Zysk netto grupy PZU za 2019 r. wyniósł 3 mld 295 mln zł.

>>> Czytaj też: NBP odpala bazookę w walce z pandemią. Polska gospodarka jeszcze tego nie widziała