Short powiedział, że nie ma prognoz, z których wynikałoby, że bezrobocie może osiągnąć tak wysoki poziom. Dodał, że Mnuchin mówił o różnych środkach zaradczych, na jakie można się zdecydować przy różnych scenariuszach.

"Nikt, z tego co wiem, nie mówi teraz o 20-procentowym bezrobociu spowodowanym koronawirusem" - powiedział Short, występując w telewizji Fox Business Network.

"Fundamenty naszej gospodarki są nadal niewiarygodnie silne. Wierzymy, że (pandemia) to tylko krótkoterminowe wyzwanie" - oznajmił Short.

Mnuchin powiedział we wtorek Republikanom w Senacie, że jeśli nie przegłosują pakietu pomocowego dla gospodarki, to na skutek pandemii koronawirusa bezrobocie w kraju może sięgnąć 20 proc. - podała wcześniej w środę agencja Bloomberg.

Minister starał się przekonać senatorów do przyjęcia ustawy, na mocy której rząd uruchomi pakiet pomocowy dla gospodarki wart 1 bilion dol. lub więcej.

Rzeczniczka jego resortu Monica Crowley powiedziała wkrótce potem, odnosząc się do prognozowanego bezrobocia, że Mnuchin "wykorzystał wiele modeli matematycznych, by zilustrować (swą wypowiedź), ale w żadnej chwili nie sugerował, że tak właśnie będzie".

Mnuchin poprosił też kongresmenów o przeznaczenie 250 mld dol. na czeki, które pod koniec kwietnia byłyby wysyłane do Amerykanów, oraz tyle samo na podobną kampanię przeprowadzoną cztery tygodnie później, jeśli nadal będzie obowiązywać stan zagrożenia - podaje Bloomberg, powołując się na osobę znającą te plany.

We wtorek w USA bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa sięgnął 105, a liczba odnotowanych zakażeń wyniosła ponad 6200.(PAP)

fit/ akl/