Jak zaznaczyła, kolejnych zmian należy się spodziewać w poniedziałek, kiedy w życie wejdzie zmniejszony rozkład jazdy.

Iwańska podała, że w pierwszej fazie zmian rozkład jazdy KŚ zmniejszy się o około 13 proc., do tego niektóre pociągi będą kursować w skróconej relacji. Zmiany dotyczą większości linii obsługiwanych przewoźnika, obejmują jednak tzw. godzin pozaszczytowe, aby utrzymać najważniejsze kursy.

W niektórych przypadkach kursy przyspieszone stają się osobowymi, aby zapewnić obsługę większej liczby stacji i przystanków.

"Utrzymane zostają najbardziej strategiczne połączenia, aby zapewnić transport dla tych, którzy np. dojeżdżają do pracy. Aby zminimalizować uciążliwości wynikające z ograniczenia kursów, wprowadzamy zmiany w dwóch fazach. Od czwartku nasz rozkład jazdy zmniejszy się w pewnym stopniu, większe zmiany wejdą natomiast w życie w poniedziałek" - wyjaśniła Iwańska.

"Obserwujemy, że z racji ograniczenia działalności uczelni i szkół oraz przejścia wielu osób na pracę zdalną, frekwencja w naszych pociągach uległa znacznemu zmniejszeniu. W związku z tym ograniczenie kursów nie powinno w żadnym stopniu wpłynąć na komfort podróżnych" - uznała rzeczniczka KŚ.

Jak wynika z przesłanego przez nią zestawienia, zmiany dotyczą ok. 70 pociągów kursujących w czwartek i piątek. Zdecydowana większość z nich jest odwołana, dziesięć ma skrócone relacje. Przewoźnik zaleca każdorazowe sprawdzanie aktualności poszczególnych kursów. O następnych zmianach ma informować w oddzielnych komunikatach.

W poniedziałek, gdy jeszcze nie było mowy o ograniczaniu połączeń, Koleje Śląskie informowały o wydzieleniu z przodu pociągów – dla bezpieczeństwa pracowników - oznaczonych taśmami stref bezpieczeństwa. Przewoźnik prosił też, aby pasażerowie w miarę możliwości zajmowali oddalone od siebie miejsca.

W poprzednich dniach przewoźnik deklarował, że mimo zagrożenia epidemiologicznego nie ogranicza częstotliwości oraz zasięgu swoich połączeń – z wyjątkiem odcinków transgranicznych. Od soboty pociągi KŚ nie wjeżdżają do czeskiego Bohumina, kończąc kursy w Chałupkach.

Jeszcze wcześniej spółka deklarowała wdrożenie działań mających zapobiegać zakażeniom koronawirusem: to m.in. automatyczne otwieranie drzwi, wzmożone prace w zakresie czystości i bezpieczeństwa czy dodatkowe procedury dla pracowników.

Koleje Śląskie zachęcają też do korzystania z elektronicznych kanałów sprzedaży: strony internetowej, mobilnej aplikacji sprzedażowej e-KŚ czy zewnętrznych aplikacji, jak SkyCash czy ePodróżnik. Tak kupiony bilet wystarczy podczas kontroli pokazać załodze np. na ekranie telefonu.

Koleje Śląskie przypominają, że w razie pogorszenia samopoczucia warto zgłaszać się do obsługi pociągu. Można to zrobić osobiście, ale też poprzez przyciski bezpieczeństwa, które pozwalają na bezpośrednie połączenie głosowe z kabiną maszynisty.

W niedzielę weszła w życie tzw. korekta rozkładu jazdy, wraz z którą pojawiły się zmiany w ruchu pociągów, wiążące się przede wszystkim z remontami kolejowej infrastruktury. W woj. śląskim wpłynęły one m.in. na utrudnienia między Częstochową i Myszkowem; zamknięta została też linia do Wisły, wzdłuż której uruchomiono dwie zastępcze linie autobusowe. (PAP)

Autor: Mateusz Babak