ZE PAK zlecił Valmet Technologies Oy przebudowę kotła K-7 za 89,8 mln zł


Warszawa, 30.03.2020 (ISBnews) - Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) zawarł umowę ze spółką Valmet Technologies Oy dotyczącą realizacji w formule "pod klucz" kontraktu na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy kotła K-7 na kocioł fluidalny pracujący w technologii BFB o wartości 89,8 mln zł, podała spółka.
"Przedmiotem umowy jest przystosowanie istniejącego kotła węglowego K-7, zlokalizowanego na terenie elektrowni Konin, na kocioł fluidalny typu BFB ze stacjonarnym, bąbelkowym złożem fluidalnym, wykorzystujący biomasę. Zmodernizowana instalacja o mocy 50 MWe będzie produkowała energię elektryczną oraz pełniła funkcję rezerwową dla działającego już obecnie bloku biomasowego zasilającego w ciepło miasto Konin. Po modernizacji kotła K-7, w elektrowni Konin dostępna będzie generacja mocy ok. 100 MWe (2x50 MWe) z wykorzystaniem biomasy jako paliwa podstawowego" - czytamy w komunikacie.
Termin realizacji kontraktu ustalono na 18 miesięcy od daty zawarcia umowy. Szacunkowy całkowity łączny koszt projektu wynosi około 180 mln złotych.
Grupa ZE PAK, w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Spółka jest notowana na GPW od 2012 r.
(ISBnews)