Rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach asp. Ilona Sidorko podkreśliła, że miejscowi funkcjonariusze każdego dnia regularnie sprawdzają i zbierają informację, czy osoby objęte kwarantanną stosują się jej zasad.

"Tak też było w przypadku 41-letniego mieszkańca powiatu pabianickiego. Za każdym razem, kiedy policjanci przyjeżdżali pod wskazany adres, mężczyzny nie było w miejscu zamieszkania. Funkcjonariusze ustalili, co było powodem jego nieobecności. Okazało się, że mężczyzna wyjechał do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych uważając, że nikogo nie zarazi" – poinformowała rzeczniczka.

Dodała, że materiały z policyjnych ustaleń trafiły do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który na 41-latka nałożył karę 5 tys. zł.

Policjanci prowadzą również postępowanie związane z popełnieniem wykroczenia z art. 116 Kodeksu wykroczeń, który przewiduje, że jeśli osoba chora lub podejrzana o nosicielstwo choroby zakaźnej nie przestrzega nakazów lub zakazów zawartych w przepisach oraz wskazań lub zarządzeń leczniczych, podlega karze grzywny, albo karze nagany.

Policjanci przypominają, że osoby objęte kwarantanną mają obowiązek przebywać we wskazanym przez siebie miejscu i stosować się do zaleceń służb sanitarnych. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak