Z szacunków Sądu Najwyższego Portugalii, na które powołuje się dziennik “Observador” wynika, że z powodu zachorowań na Covid-19 oraz wprowadzenia stanu wyjątkowego w tym kraju, od marca odwołanych zostało ponad 47,8 tys. śledztw oraz rozpraw procesowych ze wszystkich zaplanowanych na ten okres 53,5 tys.

Jak poinformował prezes portugalskiego Sądu Najwyższego Antonio Picarra, z powodu obawy o zakażenie koronawirusem praca kierowanej przez niego instytucji także została wstrzymana i ograniczona jedynie do organizowanych raz w tygodniu wideokonferencji. Przypomniał, że ograniczenia w pracy portugalskich sądów w związku z epidemią nasiliły się po 11 marca.

Z szacunków portugalskiego wymiaru ścigania wynika, że do połowy kwietnia potwierdzono ponad 20 zakażeń koronawirusem wśród policjantów i pracowników zakładów karnych, a ponad 500 funkcjonariuszy służb policyjnych objęto obowiązkową kwarantanną.

Związki zawodowe portugalskiej policji wskazują tymczasem, że praca policjantów podczas stanu wyjątkowego, obowiązującego pomiędzy 19 marca a 2 maja, ograniczyła się głównie do przestrzegania wprowadzonych na jego podstawie restrykcji ograniczających korzystanie przez obywateli z przestrzeni publicznej.

W poniedziałek policja poinformowała, że w okresie obowiązywania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w Portugalii zanotowano o 70 proc. mniej kolizji drogowych i 90 proc. mniej ich ofiar. W analogicznym okresie 2019 roku w 7687 wypadkach drogowych śmierć poniosły 42 osoby.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)