Do tej pory zmarło 442 chorych na Covid-19 i łącznie stwierdzono 3 417 zakażeń. Prawie 1 300 osób uznano już za wyleczone.

Obecnie w szpitalach jest leczonych 614 chorych na Covid-19, przy czym 46 oddycha przy pomocy respiratora. Prawie 11 tys. osób przebywa na kwarantannie domowej.

Według danych Centralnego Urzędu Statystycznego – opublikowanych w formie grafik przez portal Index.hu - śmiertelność na Węgrzech nie wzrosła podczas pandemii koronawirusa. Liczba tegorocznych zgonów nie przekracza jak dotąd średniej z lat 2015-2019; w okresie analogicznym do czasu trwania pandemii wynosiła ona ok. 2500 tygodniowo.

4 maja nieco rozluźniono poza Budapesztem i komitatem Pest ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią, zezwalając m.in. na otwarcie sklepów bez ograniczeń godzinowych oraz uruchomienie tarasów i ogródków restauracji i kawiarni. W czwartek ogłoszono, że od 1 czerwca będzie można organizować poza stolicą wesela i przyjęcia dla nie więcej niż 200 osób. Premier Viktor Orban powiedział w piątek w Radiu Kossuth, że będą też otwierane hotele i pensjonaty.

Decyzja w sprawie złagodzenia restrykcji w Budapeszcie ma zapaść w sobotę.

Minister kierujący kancelarią premiera Węgier Gergely Gulyas wyraził w czwartek nadzieję, że pod koniec czerwca rząd mógłby zrezygnować z nadzwyczajnych pełnomocnictw związanych ze stanem nadzwyczajnym.

„Jeśli sytuacja nie zmieni się w sposób zasadniczy, to w czerwcu, moim zdaniem raczej pod koniec miesiąca, rząd będzie mógł zrezygnować z nadzwyczajnych pełnomocnictw związanych ze stanem nadzwyczajnym” – oznajmił Gulyas na konferencji prasowej online.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)