Ukraina otrzymała status członka Programu Rozszerzonych Możliwości NATO - ogłosił w piątek szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. Kijów został szóstym partnerem Sojuszu Północnoatlantyckiego w ramach tego programu.

"Nadszedł ten dzień. Jestem głęboko wdzięczny naszym partnerom z Sojuszu za to, że sprawili, iż było to możliwe. Ukraina w końcu otrzymuje zasłużony status Partnera ds. Rozszerzonych Możliwości NATO. Razem wzmacniamy się wzajemnie" - napisał Kułeba na Twitterze.

Włączenie Ukrainy do tego programu zaproponował Sojuszowi w październiku 2019 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Status członka Programu Rozszerzonych Możliwości NATO (ang. Enhanced Opportunities Programme) ma na celu utrzymanie i pogłębienie współpracy pomiędzy państwami należącymi do Sojuszu i jego partnerami, którzy mieli znaczący wkład w prowadzone przez NATO operacje i misje - czytamy na stronie internetowej Sojuszu. Jak dodano, Ukraina wysłała wojsko na natowskie operacje, np. w Afganistanie i Kosowie, w ramach Sił Odpowiedzi (NATO Response Forces – NRF) oraz na ćwiczenia Sojuszu.

Jako Partner ds. Rozszerzonych Możliwości Ukraina będzie korzystać z pogłębionego dostępu do programów interoperacyjności i ćwiczeń oraz dostępu do szerszej wymiany informacji - dodano.

"Dana decyzja jest uznaniem dla znacznych wkładów wniesionych przez Ukrainę do misji NATO i świadczy o nieprzerwanym zaangażowaniu Sojuszu we współpracę, pomimo pandemii Covid-19" - oświadczyła rzeczniczka NATO Oana Lungescu, cytowana w komunikacie na stronie internetowej NATO.

Oprócz Ukrainy status członka Programu Rozszerzonych Możliwości NATO mają Australia, Finlandia, Gruzja, Jordania i Szwecja.

>>> Polecamy: Były szef koncernu naftowego Jukos: FSB można nazwać drugim rządem w Rosji