Klub PiS złożył w poniedziałek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych wydanych z naruszeniem prawa stołecznych decyzji reprywatyzacyjnych. Chodzi m.in. o usprawnienie procedury przyznawania odszkodowań dla lokatorów.

Ozdoba podkreślał w Polskim Radiu 24, że Warszawa skarży wszystkie decyzje odszkodowawcze komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji i odszkodowania nie są wypłacane osobom, które zostały wyrzucone z kamienic. "Ta propozycja złożona w parlamencie zakłada, że te odszkodowania będą wypłacane, a miasto nie będzie miało możliwości zaskarżenia, jak to robi dzisiaj. Będzie specjalny fundusz, który będzie miał środki finansowe" - oświadczył.

Zauważył, że lokatorzy potrzebują pomocy, bo zostali skrzywdzeni przez państwo, "są ofiarami złodziejskiej reprywatyzacji".

"Chcemy zmienić pozycję obywatela w tym sporze po to, by prezydent Warszawy nie mógł się zachowywać tak, że obywatel będzie na szarym końcu. Przeciwnie - obywatel będzie najważniejszy" - zaznaczył Ozdoba.

Reklama

Komisja ds. reprywatyzacji przyznała do tej pory, w 247 sprawach, odszkodowania i zadośćuczynienia 311 pokrzywdzonym lokatorom prywatyzowanych przez władze stolicy kamienic. Łączna kwota odszkodowań, które powinno wypłacić miasto, wynosi obecnie prawie 8,4 mln zł. Ratusz złożył sprzeciw w 210 sprawach i nie wypłacił poszkodowanym pieniędzy.

W poniedziałek Lewica przedstawiła założenia do swojego projektu ustawy reprywatyzacyjnej, m.in. całkowite wygaśnięcie roszczeń reprywatyzacyjnych za symboliczną rekompensatą dla spadkobierców oryginalnych właścicieli. Oba projekty - PiS i Lewicy popierają organizacje lokatorskie i stowarzyszenia miejskie walczące o prawa mieszkańców.(PAP)

Autorka: Karolina Mózgowiec