Trybunał Konstytucyjny we wtorek orzekł, że SKOK-i nie będą mogły udzielać długoterminowych pożyczek i kredytów, uznając za niezgodne z konstytucją przepisy ustawy o SKOK-ach, znoszące ograniczenie dotyczące okresu na jaki kasy mogą udzielać kredytów i pożyczek.

Nitras zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami w Szczecinie, że - po tym orzeczeniu TK - jeszcze w środę zwróci się do CBA z pytaniem w sprawie SKOK-ów.

Poseł PO powiedział, że Trybunał Konstytucyjny wyraźnie orzekł, że "doszło do złamania konstytucji i nie tyle samo prawo okazało się niezgodne z ustawa zasadniczą, ale działania parlamentarzystów podczas procedowania nad ustawą o SKOK-ach".

Poseł podkreślił, że informował CBA o możliwych nieprawidłowościach przy tworzeniu ustawy już w 2007 r. Biuro jednak wówczas odmówiło zajęcia się sprawą.

Reklama

"Posłowie PiS - tacy jak pan Przemysław Gosiewski i pani Aleksandra Natalli-Świat - są z jednej strony pracownikami SKOK- ów, a z drugiej strony Prawo i Sprawiedliwość robi wszystko, by ta instytucja nie płaciła w Polsce podatków, mogła funkcjonować jak bank, ale jednocześnie nie podlegała nadzorowi bankowemu. Robią to w sposób taki, że Trybunał Konstytucyjny stwierdza, że jest to niezgodne z konstytucją" - mówił Nitras.

Jak dodał, zamierza jeszcze w środę "zwrócić się do CBA z zapytaniem (...) czy dzisiaj, gdy Trybunał dokonał takiej a nie innej oceny, (CBA) uważa, że to jest sprawa, którą powinni się zająć".

"Ja uważam, że jest to sprawa, którą CBA powinno się zająć"- powiedział Nitras.

Zmiany w ustawie o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo- Kredytowych przeprowadzono w 2006 r., przy okazji prac nad ustawą o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.

Poprawkę, przewidującą nowelizację ustawy o SKOK-ach, złożyli posłowie PiS.

Sejm, mimo ostrzeżeń legislatorów o niezgodności z konstytucją takiego rozwiązania, uchwalił ją. Tym samym z ustawy znikło ograniczenie, które pozwalało SKOK-om udzielać kredytów i pożyczek swoim członkom na okres nie dłuższy niż 3 lata, a w wypadku kredytów mieszkaniowych nie dłuższy niż 5 lat.