Jak poinformował Rejestr we wtorkowym komunikacie, ok. 259 tys. z blisko 700 tys. zadłużonych stanowią konsumenci, a 413 tys. - przedsiębiorcy. Pierwsi są zadłużeni na 683 mln zł, a dług drugich przekroczył w poniedziałek 1,027 mld zł. Najmniej chętnie regulują swoje zobowiązania Polacy między 26. a 35. rokiem życia - stanowią oni 34 proc. wszystkich dłużników - podał KRD.

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że najmłodszy wpisany do rejestru dłużnik skończył wiosną 16 lat i dotychczas nie uregulował kilku mandatów za jazdę bez biletu.

Dwie osoby na liście dłużników w KRD mają po 97 lat, dwie liczą sobie 96 lat, cztery mają 95 lat, a jedna - 94 lata. Mają kilkusetzłotowe lub kilkutysięczne długi wobec banków, gazowni, telewizji cyfrowej oraz przewoźników. Najmłodsi dłużnicy to gapowicze. W tym gronie jest jeden 16-latek, dwóch ukończyło 17 lat.

Z danych KRD wynika, że ponad połowa (58 proc.) dłużników zalegających z płatnościami nie dłużej niż rok zwraca dług po samym ostrzeżeniu o możliwości dopisania do rejestru. Kolejne 27 proc. czyni to, gdy już znajdzie się w KRD.

Reklama

Krajowy Rejestr Długów to biuro informacji gospodarczej, działające od 4 sierpnia 2003 r na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. W jego bazie są zadłużeni konsumenci i przedsiębiorcy. Rejestr współpracuje m.in: z bankami, firmami leasingowymi, zakładami energetycznymi i gazowniczymi. Zgodnie z prawem, dłużnik, przed wpisaniem do bazy danych biura informacji gospodarczej, musi o tym być poinformowany.

AL, PAP