Konferencja polityczna "na najwyższym szczeblu europejskim", bieg na pięć kilometrów, raport podsumowujący pięciolecie Polski w Unii Europejskiej - złożą się m.in. na przygotowywane przez rząd obchody rocznicy wejścia Polski do UE - poinformował PAP minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

"Obchody, to może za duże słowo" - zastrzegł szef UKIE, ale powiedział, że rząd przygotowuje w Warszawie "konferencję polityczną na najwyższym szczeblu europejskim" z udziałem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Poetteringa, szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso i wysokiej rangi przedstawiciela czeskiej prezydencji. Gospodarzem tego spotkania będzie premier Donald Tusk.

Dowgielewicz dodał, że na tej konferencji będą też osoby zasłużone w procesie dochodzenia Polski do członkostwa w UE, takie jak b. szef PE Pat Cox, b. minister ds. europejskich, komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner, b. minister ds. europejskich, przewodniczący komisji spraw zagranicznych PE Jacek Saryusz-Wolski czy byli negocjatorzy europoseł Jan Kułakowski i wicedyrektor generalny w Dyrekcji Generalnej ds. Rozszerzenia UE w Komisji Europejskiej Jan Truszczyński.

Zaproszenie przyjął też b. premier Hiszpanii Felipe Gonzalez, który przewodniczy unijnej grupie refleksyjnej na temat przyszłości UE.

Szef UKIE poinformował również, że zaproszenia wysłano do ponad dwóch tysięcy osób, a wśród zaproszonych są m.in. b. prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski; byli przemierzy: Tadeusz Mazowiecki; Leszek Miller; Józef Oleksy i Leszek Balcerowicz; byli szefowie polskiej dyplomacji: Adam Rotfeld; Andrzej Olechowski i Krzysztof Skubiszewski.

Reklama

"Ta konferencja ma być nie tylko podsumowaniem pięciu lat, jakie upłynęły od rozszerzenia, ale także ma być ważnym forum dyskusji o przyszłości UE" - powiedział Dowgielewicz. Przewiduje on, że w czasie warszawskiego spotkania będzie mowa nie tylko o kryzysie gospodarczym, ale również o wyzwaniach stojących obecnie przed unijną polityką zagraniczną i o sposobach, w jaki może wzmocnić Unię Traktat Lizboński.

Minister ds. europejskich zapowiedział też rocznicowe imprezy, m.in. bieg europejski organizowany w Warszawie 3 maja. Będzie to bieg na 5 km na 5-lecie z przystankami, które się wiążą z wydarzeniami z historii Polski, np. z Konstytucją 3 Maja czy powstaniem listopadowym. Podobne biegi są organizowane również w innych miastach Polski.

Będzie też miasteczko europejskie, które UKIE organizuje wspólnie z Urzędem Miasta st. Warszawa. W organizację imprezy, która będzie miała miejsce na Agrykoli również 3 maja, zaangażowane są ambasady kilkunastu krajów członkowskich UE.

Minister przyznał, że będą to połączone obchody 5-lecia członkostwa Polski w UE i 208. rocznicy Konstytucji 3 Maja. Podkreślił, że rząd chce wykorzystać 5. rocznicę przystąpienia Polski do UE "do pokazania realiów - tego jaka jest pozycja Polski w UE, co się udało, a co się nie udało". "Chcemy, żeby to był raczej moment na debatę, a nie na puszczanie w powietrze kolorowych baloników" - zaznaczył szef UKiE.

"Dlatego właśnie - podkreślił - ważnym elementem będzie coś co się z obchodami nie kojarzy, czyli przedstawienie przygotowanego przez UKIE raportu podsumowującego pięć lat obecności Polski w UE". Zapowiedział, że dokument ten zostanie przedstawiony na konferencji prasowej w nadchodzącym tygodniu. "Ale to nie będzie żadna uroczystość" - zastrzegł.

Szef UKIE dodał, że przewidziana jest również inna, bardziej popularna publikacja - broszura opowiadająca o pięciu latach Polski w UE.

Ponadto z okazji 5-lecia, również w przyszłym tygodniu, uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa, na której znajdzie się m.in. ten raport UKIE i informacje o rocznicowych wydarzeniach. Będą także - jak powiedział minister - tradycyjnie już organizowane w maju w szkołach wspólnie z MEN - lekcje europejskie.

Dowgielewicz przypomniał także, że z okazji rocznicy UKIE ogłosiło konkurs na inicjatywy lokalne i regionalne podsumowujące 5 lat obecności Polski w UE w kontekście lokalnym i regionalnym.

Niebawem zostanie on rozstrzygnięty (termin przyjmowania zgłoszeń minął w zeszłym tygodniu), a zakwalifikowane projekty będą realizowane do końca czerwca. "Będzie wiele imprez może mniej widowiskowych, a skupionych na aspekcie lokalnym" - zapowiedział minister ds. spraw europejskich.