Prezes ŁSSE Marek Cieślak powiedział PAP, że jest zadowolony z kolejnych inwestycji.

"Nie narzekamy. Cztery kolejne zezwolenia, jesteśmy w trakcie procedowania kolejnych pięciu. Myślę, że w połowie tego roku będziemy mieli 9-10 zezwoleń i to będzie liczba porównywalna z poprzednim rokiem. Wielkość nakładów może trochę mniejsza, ale również interesująca" - zaznaczył Cieślak.

Podkreślił, że jest zadowolony przede wszystkim z faktu, że trzech z tych czterech inwestorów jest już w strefie i rozwija kolejne projekty. "To oznacza, że ich wcześniejsze decyzje inwestycyjne były zasadne. Z drugiej strony myślę, że dobrze im się współpracuje z regionem i ze strefą, jeśli podejmują kolejne decyzje inwestycyjne" - dodał prezes ŁSSE.

Wśród czterech inwestorów, którzy otrzymali we wtorek zezwolenia, jedynie spółka HSV Polska to nowa firma w ŁSSE. W podstrefie Radomsko holenderska firma specjalizująca się w produkcji kształtek styropianowych na terenie niemal 5 ha wybuduje fabrykę opakowań i izolacji styropianowych. Będzie to produkcja m.in. na potrzeby radomszczańskiej fabryki Indesit. HSV zainwestuje co najmniej 15 mln zł i zatrudni 30 osób.

Spółka Trasko Konstrukcje otrzymała zezwolenie na działalność w podstrefie Ostrzeszów (Wielkopolska). Spółka planuje wybudować fabrykę konstrukcji stalowych i aluminiowych. To jej drugie zezwolenie na działalność w Strefie. Trasko ma zainwestować ponad 18 mln zł i zatrudnić co najmniej 75 osób.

Trzeci już zakład ma zamiar zbudować w ŁSSE koncern ABB. Obecnie otrzymał zezwolenie na budowę w Aleksandrowie Łódzkim nowoczesnego zakładu, w którym powstawać będą podzespoły m.in. do farm wiatrowych. Koszt tej inwestycji to co najmniej 16 mln zł; firma utworzy 12 nowych miejsc pracy. W Aleksandrowie koncern ABB buduje obecnie fabrykę silników, zamierza także zbudować zakład, w którym produkowane będą urządzenia energoelektroniki do systemów zasilania urządzeń przemysłowych.

Natomiast Ceramika Tubądzin II w podstrefie Ozroków uruchomi linię produkcyjną płytek ceramicznych nowej generacji - polerowanych i lapowanych - i zainwestuje kolejnych 10 mln zł; spółka zobowiązała się zatrudnić do końca tego roku dziewięć nowych osób i utrzymać zatrudnienie 110 osób do końca 2014 roku.

Trwają obecnie postępowania przetargowe na wejście do ŁSSE kolejnych pięciu inwestorów z branży opakowań, przemysłu farmaceutycznego, branży budowlanej oraz dużego inwestora z branży BPO.

ŁSSE została utworzona w 1997 roku. Obejmuje obszar o powierzchni ponad 1162 ha, położonych w trzech województwach - łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim. Ma charakter rozproszony - składa się z kilkudziesięciu podstref, w których działa ponad 100 inwestorów. W sumie łączna wartość nakładów inwestycyjnych wyniosła dotąd ok. 8 mld zł, natomiast liczba miejsc pracy sięga ponad 18,6 tys.