Elektrownia wiatrowa stanowi obiekt techniczny wytwarzający energię elektryczną z odnawialnego źródła energii, jakim jest masowe natężenie przepływu wiatru. Wytworzona energia elektryczna jest następnie dostarczana do krajowego systemu elektroenergetycznego. Z tego względu instalowanie elektrowni wiatrowej należy do przedsięwzięć, które oddziałuje na środowisko naturalne. A zatem inwestor musi tak usytuować elektrownię wiatrową, aby nie występowała jej uciążliwość dla otoczenia, z uwzględnieniem pełnej jej efektywności w produkcji energii elektrycznej.
Wysokie koszty zakupu urządzeń i instalacji niezbędnych do uruchomienia elektrowni wiatrowej nie pozwalałyby większości inwestorom na zrealizowanie inwestycji, gdyby nie mieli oni dostępu do wsparcia finansowego. Chodzi o możliwość uzyskania kredytu bankowego bądź dotacji. Dzięki pogłębionej znajomości tematyki instalowania elektrowni wiatrowej coraz więcej instytucji finansowych decyduje się na finansowanie tego typu inwestycji, uwzględniając oczywiście ryzyko finansowe z tym związane.
W przeciwieństwie do instytucji finansowych, polskie ustawodawstwo nie sprzyja inwestorom. Uzyskanie wszystkich wymaganych prawem pozwoleń, które dotyczą wykonania projektu budowlanego oraz projektu energetycznego wraz ze zdobyciem decyzji środowiskowych na instalowanie siłowni wiatrowej, może zająć od roku do kilku lat.
Uzyskanie pozwoleń na lokalizację dla elektrowni wiatrowej jest możliwe tylko poprzez uzgodnienie działań inwestycyjnych z przepisami ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. z 2004 r. nr 92, poz. 880) oraz z wymogami dwóch dyrektyw unijnych, które regulują ochronę naturalnych siedlisk flory i fauny, a dotyczą obszarów Natura 2000. Wspomniane unijne dyrektywy to: 1) Dyrektywa 92/43/EWG Siedliskowa lub Habitatowa i 2) Dyrektywa 79/409/EWG w sprawie ochrony dzikich ptaków, tzw. Dyrektywa Ptasia.
Reklama
Oddziaływanie elektrowni wiatrowej na ptaki należy rozpatrywać przede wszystkim w dwóch aspektach. Pierwszy dotyczy realnego zagrożenia egzystencji ptactwa, np. kolizja z turbiną. Drugi natomiast dotyczy zmian rozmieszczenia populacji ptaków spowodowanych istnieniem siłowni wiatrowych. Zagrożenie to można zredukować m.in. poprzez odpowiednio pomalowane łopaty wirnika elektrowni wiatrowych w celu ich widoczności dla przelatujących ptaków oraz dobranie odpowiedniego miejsca na jej lokalizację.
Pracująca elektrownia wiatrowa jest źródłem hałasu, czyli powstawania fal akustycznych rozchodzących się w przestrzeni. Źródłem hałasu emitowanego przez elektrownie są łopaty wirnika, które podczas obrotu natrafiają na opór powietrza, oraz przekładnia planetarna ustalająca odpowiednią prędkość obrotową wału generatora prądotwórczego. Wielkość emitowanego hałasu w pobliżu elektrowni jest nieznaczna, a tym samym nie jest szkodliwa dla zdrowia ludzi i egzystencji zwierząt.
Elektrownia wiatrowa, jako urządzenie wytwarzające, przetwarzające i przesyłające energię elektryczną, wytwarza pole elektromagnetyczne, którego wartość nie może przekraczać dopuszczalnych norm natężenia pola elektromagnetycznego. Dlatego też, ze względu na wysokość zawieszenia generatora w gondoli turbiny oraz konstrukcję transformatora, generujące się pole elektromagnetyczne nie może wpływać negatywnie na zdrowie człowieka oraz środowisko roślinno-zwierzęce. Dodatkowym zagrożeniem dla inwestycji w elektrownię wiatrową jest możliwość wystąpienia konfliktów społecznych.