Dwucyfrowymi dodatnimi stopami zwrotu maj zakończyło aż 146 funduszy kapitałowych (16%). Najlepsze wyniki w większości wypracowane zostały przez fundusze akcji zagranicznych wyceniane w USD.

Spośród wszystkich UFK dostępnych na rynku najbardziej zadowoleni mogą być posiadacze funduszu HSBC Indian Equity (USD) (Skandia, PZU oraz AEGON), którzy w ciągu minionego miesiąca zyskali +46,1%. Tak dobry wynik funduszu był pochodną wysokich majowych wzrostów na giełdzie w Bombaju, której główny indeks BSE30 zyskał w ciągu miesiąca aż +28,3%. Najmniej trafnym wyborem okazała się inwestycja w ramach produktu Allianz - Indeks Polisa II UFK, który zakończył miesiąc ze stratą na poziomie -8,6%.

Wśród grup dla których liczona jest średnia, w maju najwyższą stopę zwrotu (+13,4%) wypracowała grupa funduszy akcji zagranicznych z regionu Azji (AKZ_AZ). Najlepszy wynik spośród wszystkich funduszy należących do tej kategorii stał się udziałem Amplico - AIG Akcji Chińskich i Azjatyckich B UFK, którego jednostka wzrosła na wartości o +17,7%.

Miniony miesiąc był bez wątpienia bardzo udanym okresem dla większości rynków akcyjnych na świecie. W ujęciu regionalnym, najbardziej dynamicznie rosły giełdy rynków wschodzących, zarówno tych azjatyckich (indyjski indeks BSE30 zyskał +28,3% m.in. dzięki euforii po zwycięstwie w wyborach Partii Kongresowej, a chiński HSI zyskał +17,1%), jak i europejskie (rosyjski RTS +30,6%, bułgarski SOFIX +22,2%, węgierski BUX +16%). Nieźle poradziły sobie również giełdy w USA (S&P500 +5,3%, a DJIA +4,1%).

Reklama

Na głównych europejskich parkietach miniony miesiąc przyniósł stabilizację indeksów na dość wysokim poziomie. Jedynie połowa miesiąca upłynęła pod znakiem fatalnych danych makro (PKB w całej strefie euro spadło o -2,5% w ujęciu kwartalnym) oraz złych wyników kwartalnych branży finansowej. Główne indeksy giełdowe we Francji i Niemczech zyskały nieco ponad +3,5%.

Gorzej poradził sobie indeks londyńskiej giełdy, zwyżkując zaledwie o +0,6%. Do pogorszenia nastroju w tym kraju przyczyniło się ostrzeżenie agencji Standard&Poors o możliwości obniżenia oceny wiarygodności Wielkiej Brytanii.
Trzy kolejne wzrostowe miesiące wpłynęły na zmianę w postrzeganiu rynku przez inwestorów i analityków. W Stanach Zjednoczonych wskaźniki sentymentu uległy wyraźnemu polepszeniu. Ponad 90% ankietowanych analityków spodziewa się kontynuacji wzrostów cen akcji, dla porównania na początku marca optymistów było 2%.

Na 252 jednostki funduszy zagranicznych tylko 5 zakończyło miesiąc ujemną stopą zwrotu. Najwyższy wzrost wartości (+46,1%) spośród wszystkich funduszy akcji zagranicznych odnotowała jednostka wspomnianego już HSBC Indian Equity (USD) (Skandia, AEGON oraz PZU). Najgorzej, z wynikiem -4,9%, poradzili sobie natomiast zarządzający AEGON UFK - BlackRock US Opportunities Fund (EUR).

Wśród 63 funduszy mieszanych zagranicznych, również tylko 5 nie udało się wypracować zysku. Najwyższą stopą zwrotu (+5,9%) może pochwalić się grupa funduszy mieszanych globalnych rynków rozwiniętych (MIZ_GL), a najniższą (+3,0%) fundusze mieszane europejskich rynków rozwiniętych (MIZ_EU).
W ramach pierwszej i drugiej grupy najlepszy wynik został wypracowany odpowiednio przez Compensa - ARTS Total Return Dynamic UFK (+13,8%) oraz Aviva Eurozrównoważony UFK (dawniej CU) (+4,8%). Najsłabiej poradziły sobie natomiast odpowiednio fundusze Ergo Hestia Międzynarodowy UFK (+3,1%) oraz UNIQA - Euro - Dynamiczny "R" UFK (+0,4%).

Po dwóch niezwykle udanych dla posiadaczy polskich akcji miesiącach, w maju mieliśmy do czynienia z uspokojeniem rynku. Duża grupa inwestorów prawdopodobnie wstrzymywała się z większymi zakupami nie mając pewności co do stanu polskiej gospodarki, czy też poziomu zadłużenia budżetowego. Szeroki indeks warszawskiego parkietu wzrósł w ciągu miesiąca zaledwie o +1,05% w stosunku do kwietniowego +20,73%, a indeks 20 największych i najbardziej płynnych spółek giełdowych WIG20 zyskał +0,21% (+18,96% w kwietniu). Lepiej od głównych indeksów zachowały się natomiast indeksy małych i średnich spółek, które odnotowały wzrosty w wysokości odpowiednio +5,03% oraz +3,41%.

Na tle wszystkich indeksów branżowych w Polsce najsłabiej wypadła branża bankowa. Indeks WIG-banki stracił na wartości w ciągu miesiąca -6,1%. Najbardziej taniejącymi walorami wchodzącymi w skład tego indeksu były akcje Pekao (spadek o -10,41%) oraz Millennium (-10,07%). Drugi największy pod względem wagi w indeksie bank PKO BP stracił na wartości -6,96%. Były jednak i wyjątki - maj okazał się pozytywnym miesiącem przykładowo dla posiadaczy akcji banku ING, którego walory zyskały na wartości +13,76%. Biorąc pod uwagę fakt, iż udział banków w wąskim indeksie WIG20 wynosi niemal 47%, a w szerokim indeksie WIG stanowią one 27,5%, mamy odpowiedź na pytanie o jedną z przyczyn słabości głównych indeksów warszawskiego parkietu. Po przeciwnej stronie znalazły się spółki z branży spożywczej (WIG-spożywczy wzrósł o +26,1%) i chemicznej (WIG-chemia zyskał +15,1%). Dzięki ostatnim zwyżkom cen surowców, które będą pozytywnie wpływały na wyniki finansowe w II kwartale, spory wzrost odnotowały także spółki z indeksu WIG-paliwa. Obecnie za baryłkę ropy naftowej trzeba zapłacić o +29,1% więcej niż na koniec kwietnia.

W maju na 139 funduszy o najbardziej agresywnej polityce inwestycyjnej każdy, za wyjątkiem Allianz - AAI Speedway (-0,8%) zakończył miesiąc ponad kreską. Dwucyfrową stopę zwrotu udało się wypracować tylko funduszowi Generali - Arka BZ WBK Akcji UFK, którego jednostka zyskała w ciągu miesiąca +11,4%. Grupa funduszy akcji polskich uniwersalnych średnio wypracowała dla swoich klientów +3,5%.
W kategorii funduszy akcji polskich małych i średnich spółek (AKP_MS) najlepiej wypadł Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek UFK, który zarobił +5,0%. Najsłabszy wynik (+1,9%) zanotowali natomiast uczestnicy funduszu PZU - UniAkcje MiŚ Spółek UFK.

Niskiej dynamice zmian wartości akcji na giełdzie, towarzyszył symboliczny wzrost kursów obligacji. Indeks papierów dłużnych IROS, mierzący stopy zwrotu benchmarkowych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym, wzrósł w maju o +0,18%, wobec kwietniowego +1,08%. Największą zwyżkę w ciągu miesiąca odnotowały 2-latki. Wskaźnik IROS-2, czyli subindeks dwuletnich obligacji, wzrósł o +0,40% (wobec +0,68% w kwietniu). Indeks obligacji z 5-letnim terminem do wykupu: IROS-5 zyskał na wartości +0,24% (wobec +1,46% w kwietniu). Wskaźnik IROS-10, czyli subindeks obligacji dziesięcioletnich, spadł natomiast o -0,25% (+1,11%).

Wzrost na długim końcu krzywej rentowności wynika między innymi z niepewnego poziomu deficytu budżetowego. Zachowawcze podejście inwestorów do tych instrumentów, jest pochodną informacji o prawdopodobnym zwiększeniu się potrzeb pożyczkowych państwa polskiego w celu pokrycia deficytu budżetowego. To właśnie obligacje z dłuższym terminem do wykupu dotychczas były emitowane przez rząd w celu "łatania" dziury budżetowej. Aby nowe emisje spotkały się z popytem muszą dawać atrakcyjniejsze oprocentowanie od tych już uplasowanych na rynku. Inwestorzy pozbywają się więc "starych" obligacji bądź wstrzymują z kupnem nowych.

Pozytywnym sygnałem dla rynków akcji jest odwrót od bezpiecznych obligacji w USA, jak też od papierów dłużnych w Europie i Japonii. Takie zachowanie inwestorów oznacza wzrost apetytu na ryzyko. Na spadek cen obligacji silnie oddziałują informacje o rosnących deficytach budżetowych największych gospodarek - rządy muszą emitować obligacje w celu sfinansowania pakietów stymulacyjnych przy coraz wyższych dochodowościach. Jeśli popyt na tego rodzaju instrumenty finansowe będzie się zmniejszał może to oznaczać znaczą nadpodaż, a w konsekwencji dalszy spadek ich cen.

W konsekwencji na 85 polskich funduszy dłużnych jednostka 54 z nich zyskała na wartości. Najlepszym funduszem był BPH Obligacji2 UFK (HDI-Gerling oraz Skandia), który wypracował dla swoich posiadaczy +2,0%. Najsłabiej wypadł natomiast HDI-Gerling Leo UFK, który miniony miesiąc zakończył wynikiem na poziomie -1,4%.

ikona lupy />
Fundusze PDP - maj 2009 / Inne
ikona lupy />
Fundusze AKZ - maj 2009 / Inne
ikona lupy />
Fundusze AKP - maj 2009 / Inne