"Wszystkie cztery oferty na zakup pakietu większościowego akcji GPW, które wpłynęły do Ministerstwa Skarbu Państwa, zostały pozytywnie ocenione pod względem formalnym i dopuszczone do etapu trwającej obecnie oceny merytorycznej" - czytamy w komunikacie.

Następnie oferty zostaną przeanalizowane w celu określenia, którzy inwestorzy zostaną zaproszeni na "krótką listę" i dopuszczeni do tzw. procedury due dilligence, czyli szczegółowej analizy potencjalnej inwestycji.

Inwestorzy otrzymali zaproszenie do udziału w procesie sprzedaży akcji GPW 2 kwietnia i do 19 czerwca złożyli oferty. Zgodnie z założeniami przyjętej 8 stycznia uaktualnionej strategii prywatyzacji GPW, wiodący inwestorzy branżowi zostali zaproszeni do złożenia oferty samodzielnie lub w konsorcjum z inwestorem finansowym.

Jak zapewnia resort skarbu, przy wyborze inwestorów kierował się jak najlepszym zabezpieczeniem przyszłości polskiej giełdy. Zdaniem MSP prywatyzacja przyczyni się do umocnienia i zwiększenia konkurencyjności polskiego rynku kapitałowego; wybrany inwestor zostanie zobowiązany do realizacji strategii, której celem będzie rozwój GPW jako wiodącego rynku w Europie Środkowo-Wschodniej.

Reklama

Jak poinformowano w komunikacie, harmonogram prywatyzacji warszawskiej giełdy przewiduje zakończenie pierwszego etapu polegającego na sprzedaży do 73,82 proc. akcji GPW do końca tego roku. MSP dopuszcza możliwość sprzedaży pakietu akcji mniejszego niż 73,82 proc., jednak powyżej 51 proc. akcji, a także sprzedaży do 22,82 proc. akcji członkom giełdy, którzy zostaną zaproszeni do złożenia oferty na co najmniej 0,5 proc. a maksymalnie 10 proc. akcji.

Dokończenie procesu poprzez sprzedaż pozostałych 25 proc. + 1 akcja jest zakładane w perspektywie 2-3 lat. Obecnie Skarb Państwa posiada 98,8 proc. akcji GPW.