Zmiany w obu ustawach dotyczą przepisów nakładających na spółki obowiązek informowania Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), gdy liczba głosów na walnym zgromadzeniu lub w kapitale zakładowym firmy ubezpieczeniowej przekroczyła lub spadła poniżej określonych w ustawie progów.

W ustawie o działalności ubezpieczeniowej obecny próg 33 proc. zostanie zastąpiony progiem 33,1/3 proc. (trzydzieści trzy i jedna trzecia procenta). Z kolei w ustawie o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, próg 33,1/3 proc. zostanie dodany do obecnie istniejących. Autorami zmian są posłowie PO. Apelowali oni o jak najszybsze dokonanie nowelizacji, bowiem dostosowuje ona prawo krajowe do regulacji unijnych. Polska miała na ich wprowadzenie czas do 21 marca 2009 r., ale terminu tego nie dotrzymała.

Jak wytłumaczył w środę w Senacie wiceminister finansów Jacek Dominik, Polska, kierując się przepisami unijnymi, wprowadziła progi w wysokości 33 proc. Komisja Europejska uznała jednak, że to nie to samo, co jedna trzecia głosów, o której mowa w dyrektywie unijnej. Konieczna była więc szybka nowelizacja ustaw. Wiceminister dodał, że wkrótce zostanie przeprowadzona całościowa nowelizacja ustawy ubezpieczeniowej, która zapewni kompleksową zgodność przepisów polskich z unijnymi.

Ustawa będzie głosowana pod koniec posiedzenia Senatu. Ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Reklama