Umowa z Petrotrade weszła w życie 1 lipca 2007 roku i miała obowiązywać do 30 czerwca 2010 roku z opcją ewentualnego jej przedłużenia o 2 lata lub dłużej. "Umowa uległa rozwiązaniu (zgodnie z właściwymi zapisami kontraktowymi) w związku z niewypełnieniem niektórych zobowiązań kontraktowych przez Petrotrade. Z tego tytułu, zgodnie z umową, strony nie mają wzajemnych roszczeń finansowych" - głosi komunikat. Orlen podkreśla, że rozwiązanie tej umowy nie spowoduje przerw w dostawach ropy naftowej.

"PKN Orlen SA zapewnił bieżące dostawy surowca do Zakładu Produkcyjnego w Płocku poprzez podpisanie umów typu spot z firmą Souz Petrolium Establishment z siedzibą w Liechtenstein. Działania te nie spowodują również wzrostu kosztów zakupu surowca" - czytamy dalej. W odrębnym komunikacie Orlen poinformował, że zawarł umowę typu term ze Star Oil Establishment zarejestrowaną w Lichtensteinie na dostawy w trzecim kwartale 2009 roku rurociągiem „Przyjaźń” do Unipetrol RPA, s.r.o. ropy naftowej REBCO.

"Szacunkowa wartość netto umowy wynosi około 134 mln USD (czyli ok. 420 mln PLN wg kursu średniego Narodowego Banku Polskiego dla PLN/USD z dnia 7 lipca 2009 roku)" - podano w komunikacie. Unipetrol RPA, s.r.o. jest spółką w 100% zależną od Unipetrol a.s., w którym z kolei PKN Orlen ma ok. 63% akcji. Łączna wartość umów zawartych pomiędzy PKN Orlen a Star Oil Establishment w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynosi około 568 mln USD. Spośród nich największą wartość (ok. 235 mln USD) miała umowa z 2 kwietnia br. dotycząca dostaw do Unipetrol RPA, s.r.o. ropy naftowej REBCO w okresie od kwietnia do grudnia 2009 roku.



Reklama