Dno kryzysu prawdopodobnie mamy za sobą. Umacniają się nie tylko giełdy i polska waluta, pozytywne sygnały zaczynają się pojawiać także na wskaźnikach sfery realnej. Lekkiej poprawie uległy też nastroje w przemyśle. Ogólny klimat koniunktury w przemyśle oceniony został w lipcu na poziomie -4 pkt, wobec -5 pkt w czerwcu. Klimat koniunktury w handlu oceniony został w lipcu na poziomie -2 pkt, wobec -1 pkt w czerwcu, a w budownictwie osiągnął poziom -7 pkt wobec -8 pkt miesiąc wcześniej.
Wyraźnie mniej spada produkcja. W czerwcu produkcja sprzedana przemysłu spadła o 4,3 proc. r/r, wobec 5,2 proc. r/r spadku zanotowanego w maju. Dane oczyszczone z efektów sezonowych sugerują, że nie jest to poprawa jednorazowa – dane odsezonowane wskazują na mniejszy spadek produkcji na poziomie 5,6 proc. r/r, wobec -5,9 proc. miesiąc wcześniej.
Pozytywne są najnowsze statystyki sprzedaży detalicznej. W czerwcu, w ujęciu nominalnym, wzrosła ona o 0,9 proc. r/r (w maju o 1,1 proc. r/r). Po wykluczeniu zmian cen sprzedaż obniżyła się o 0,9 proc. r/r, wobec majowego spadku o 0,5 proc. Na lepszy niż oczekiwano odczyt sprzedaży wpływ miało odreagowanie głębokich spadków sprzedaży dóbr trwałych z poprzednich miesięcy oraz dodatnia dynamika sprzedaży żywności.
Zaczyna spadać stopa bezrobocia. W maju wyniosła 10,8 proc., wobec 11,0 proc. w kwietniu. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu maja 2009 r. wyniosła 1,7 mln osób. W maju 2009 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 85 tys. ofert pracy.
Reklama
Jednocześnie nie wzmaga się presja cenowa. Inflacja bazowa po wyłączeniu żywności i energii spadła w czerwcu do 2,7 proc., z 2,8 proc. odnotowanych przed miesiącem. Z wyjątkiem inflacji, po wyłączeniu cen administrowanych spadły pozostałe miary inflacji, 15-proc. średnia obcięta obniżyła się trzeci miesiąc z rzędu, do 3,6 proc. w czerwcu.
Wiceprezes GUS Halina Dmochowska twierdzi, że wzrost gospodarczy w II kwartale nie odbiegał istotnie od tego, co zanotowano w I, gdy PKB zwiększył się o 0,8 proc. r/r. Tymczasem wiceminister finansów Ludwik Kotecki podtrzymał szacunek wzrostu PKB w II kwartale na poziomie 0,1–0,3 proc. r/r. Te cyfry pozwalają oczekiwać pozytywnej dynamiki gospodarki w całym 2009 roku.